خط مشی

بسمه تعالی

خط مشی مدیریت اکتشاف

مدیریت اکتشاف در حلقه اول زنجیره ارزش صنعت نفت ، اصلی‌ترین و باسابقه‌ترین متولی شناسایی و کشف نفت و گاز در کشور و سازمانی حرفه‌ای و صاحب اعتبار در جهان می‌باشد. این مدیریت ، در راستای تکالیف و برنامه‌های کلان کشور و به‌تبع وزارت نفت ، اقدام به سیاستگذاری، تعریف و نظارت عالیه بر اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مطالعاتی و عملیاتی اکتشاف ذخایر نفت و گاز می‌نماید.
مدیریت اکتشاف به‌منظور انجام مطلوب ماموریت‌های خود و خلق هر چه بیشتر ارزش و اقتدار برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و هم‌چنین جلب رضایت تمامی ذینفعان خط مشی سازمانی خود را به شرح زیر تعریف و دنبال می‌نماید.

1- شناسایی و کشف پتانسیل‌های نفت و گاز در تمام حوضه های رسوبی کشور
2- مدیریت کارامد بر تعریف و اجرای مطالعات جامع و یکپارچه و هم‌چنین عملیات اکتشافی با هدف افزایش ضریب موفقیت اکتشاف
3- حداکثر‌سازی ضریب جایگزینی نفت و گاز تولیدی و فراهم نمودن زمینه توسعه میادین جدید کشور برای حفظ و ارتقای تولید از طریق کشف منابع جدید
4- افزایش رضایت شغلی ، توانمندسازی و ارتقاء سطح دانش و مهارت کارکنان به‌عنوان اصلی‌ترین سرمایه سازمان
5- تاکید بر رعایت الزامات توسعه پایدار با مصرف بهینه انرژی ، حفظ محیط زیست، فراهم نمودن محیط کار ایمن و ارتقای سطح سلامت کارکنان
6- تقویت خودباوری از طریق حمایت از ارتقا و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخل کشور
7- تلاش برای به‌روز آوری و ارتقای سطح دانش و فناوری سازمان در کلاس جهانی
8- پیگیری مهندسی ارزش و بهبود مستمر از طریق تعریف شاخص عملکرد ، پایش و بهینه‌سازی فرایندهای کاری
9- توسعه و ارتقاء ارتباطات و افزایش تعامل با شرکت‌های نفتی ملی و بین المللی
10- رعایت کرامت انسانی، مسئولیت پذیری اجتماعی و اخلاق حرفه‌ای

ما برای حصول اطمینان از ایجاد زیرساخت یک‌پارچه و نظام‌مند در مسیر سرآمدی و تحقق اهداف تعریف‌شده، رعایت الزامات استانداردهای مدیریت کیفیت 9001 ISO – 10015 ISO- 29001  ISO /TS را در دستور کار سازمان قرارداده و خود را متعهد به پایش این الزامات و بازنگری دوره‌ای فرآیندها می‌دانیم. از عموم ذینفعان انتظار می‌رود ضمن عنایت و توجه ویژه به این خط مشی با همدلی و همفکری ، اهتمام لازم را جهت دستیابی سریع‌تر به اهداف مدیریت مبذول دارند تا در سایه توجهات حضرت بار‌ی تعالی و با این تلاش‌ها، سازمانی موثر برای کشور باشیم.

تاریخ صدور اولیه: ۹۰/۰۱/۲۰

کد مدرک: ME01001/02

تاریخ بازنگری: ۹۵/۰۶/۱۰

شماره بازنگری: ۰۲