تصویب اولویت پنج طرح اکتشافی از میان ١۴طرح اکتشافی

مدیر اکتشاف در سومین روز از نمایشگاه بین ­المللی صنعت نفت
هفتاد و نهمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی EAGE
اردیبهشت 17, 1396
سومین همایش انجمن رسوب‌شناسی ایران در مدیریت اکتشاف برگزار شد
اردیبهشت 17, 1396

مدیر اکتشاف در سومین روز از نمایشگاه بین­المللی صنعت نفت، اولویت پنج طرح اکتشافی از میان ١۴طرح اکتشافی مصوب و همچنین تدوین و تصویب برنامه جامع پنج ساله‌ی ششم اکتشافی را تشریح کرد

مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران از تدوین و تصویب برنامه پنج ساله ششم اکتشافی این مدیریت خبر داد و گفت: با تصویب این برنامه در شورای عالی اکتشاف و هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، پنج طرح اکتشافی اولویت‌دار در برنامه اجرایی این مدیریت انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، سید صالح هندی در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران در سومین روز از برگزاری بیست و دومین نمایشگاه صنعت نفت، به اقدامات موثر مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در راستای توسعه فعالیت های اکتشافی در سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال بر حسب روش شرکت‌های معتبر اکتشافی و برمبنای ابلاغیه‌های وزیر نفت و شورای عالی اکتشاف، تغییر نگرشی در حوزه فعالیت های اکتشافی داشتیم.

وی افزود: در برنامه سال جاری ۱۴ طرح اکتشافی برای انجام فعالیت های اکتشافی تصویب شد که از این میان پنج طرح، دارای اولویت شناخته شد و شورای عالی اکتشاف و هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران آن را تصویب کرد.

وی از طرح‌های دشت آبادان، خلیج فارس، دزفول شمالی، دزفول جنوبی و کپه‌داغ به عنوان اولویت‌های اکتشافی پنج ساله در برنامه ششم توسعه یاد کرد و افزود: برنامه‌های مربوط به مطالعات زمین شناسی، لرزه‌نگاری و حفاری این طرح‌های اکتشافی تدوین شده است و در سایر طرح‌ها فقط برای کسب داده‌های پایه‌ای مثل زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و ژئوشیمی اقدام خواهد شد.

وی تاکید کرد: مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، برای هرکدام از این طرح‌ها یک تعهد کشف ارائه کرده و دستیابی به مقادیر مشخصی از نفت و گاز را تضمین کرده است.

بودجه نزدیک به ۲ میلیارد دلاری برای تامین اعتبار طرح‌های اکتشافی

هندی در ادامه به هزینه نزدیک به ۲ میلیارد دلاری اکتشاف در این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: تامین بودجه این طرح های اکتشافی از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و طی مدت پنج سال صورت می‌گیرد؛ با این وجود تمهیدات دیگری در خصوص کسب منابع این طرح‌های اکتشافی اندیشیده شده است که روش‌هایی همچون انعقاد قراردادهایی با پرداخت تاخیری یا لرزه نگاری غیرانحصاری و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی از جمله این تمهیدات است.

وی در پاسخ به این سوال که کدامیک از این طرح‌های اکتشافی مستعد اکتشاف بیشتری است، گفت: به نظر می‌رسد منابع هیدروکربوری طرح‌‌های دشت آبادان و دزفول شمالی در مقایسه با دیگر طرح‌ها از غنای بیشتری برخوردار است.
در این برنامه همچنین ادامه شناسایی منابع هیدروکربوری غیرمتعارف شیل‌های نفتی و گازی و هیدارت گازی پیش‌بینی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *