برنامه ها و رویکردهای جدید مدیریت اکتشاف تبیین شد
آذر 17, 1395
جزئیات هشتمین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان تشریح شد
آذر 17, 1395
مدیر اکتشاف از نواحی عملیاتی مدیریت اکتشاف در جنوب کشور بازدید کرد5453img_8322
سیدصالح هندی به همراه جمعی از معاونین و روسای مدیریت اکتشاف از نواحی عملیاتی سراب، سپهر و ناحیه دهدشت، واقع در استان خوزستان و فارس بازدید به عمل آوردند.
به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، سیدصالح هندی “مدیر اکتشاف” به همراه جمعی از معاونین و روسای مدیریت اکتشاف از نواحی عملیاتی سراب، سپهر و ناحیه دهدشت، واقع در استان خوزستان و فارس بازدید به عمل آوردند.
مدیر اکتشاف ضمن بازدید از چگونگی اجرای برداشت داده های لرزه نگاری اکتشافی ناحیه سپهر، اعلام داشتند: با اجرای کامل این پروژه منطقه وسیعی در دشت خوزستان مورد مطالعه قرار گرفته و طبق نتایج اولیه ی به دست آمده، ساختارهای نفتی موجود در منطقه به خوبی شناسایی خواهند شد.
وی اعلام داشت که اجرای پروژه سپهر به خاطر واقع شدن در محدوده رودخانه کارون، زمین های کشاورزی فراوان، وجود چندین مزرعه نیشکر، پادگان ها و محدوده های نظامی و … از سخت ترین و پیچیده ترین فعالیت های اکتشافی در ایران می باشد که خوشبختانه به خوبی در حال اجرا می باشد.
قابل ذکر است که این پروژه لرزه نگاری شامل برداشت داده های سه بعدی در منطقه شرق آزادگان، جفیر یادآوران، کوشک و حسینیه است و پوشش لرزه نگاری را تا میادین آبتیمور در شرق و دارخوین در جنوب را دربر می گیرد. در این پروژه  همچنین  برای  اولین بار در کشور  عزیزمان  ایران  برداشت داده های لرزه نگاری سه مؤلفه ای در مقیاس اکتشافات نفتی صورت گرفته است.
مدیر اکتشاف در بازدید از ناحیه سراب: عملیات مغزه گیری برای افزایش اطلاعات و تصمیم گیری های بهتر در چاه های اکتشافی لازم است
در بازدید از ناحیه عملیاتی سراب نیز ضمن آشنایی مدیر اکتشاف با پرسنل پیمانکار، بازدید کاملی از تمامی تجهیزات آزمایش چاه، لوله مغزی سیار، ادوات اسیدکاری و فرازآوری شرکت های ملی حفاری و اورسیزتکنیکال سرویس کیش انجام گرفت. در راستای این بازدید رؤسای محترم ادارات مهندسی نفت و آزمایش چاه ها پاره ای توضیحات در خصوص آزمایشات انجام شده در این ناحیه، مشکلات، ریسک ها و … ارائه نمودند. در پایان مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ضمن بیان دیدگاه های خود توصیه هایی در ارتباط با عملیات مغزه گیری به منظور افزایش اطلاعات و تصمیم گیری های بهتر در چاه های اکتشافی بیان نمودند.
ناحیه عملیاتی چاه سراب-1 از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی شهرستان گچساران و در ناحیه دزفول جنوبی واقع شده است.
مهندس هندی همچنین در بازدید از پروژه Passive Seismic ناحیه دهدشت گفت: این پروژه که برای اولین بار در کشور عزیزمان ایران انجام می گیرد، با به کارگیری بیش از 110 ایستگاه، داده های خردلرزه که زلزله های بسیار کوچک رخ داده در منطقه، به صورت پیوسته و به صورت همزمان به مدت 6 ماه برداشت خواهد شد.
این روش اکتشافی برای شناخت بهتر ساختمان دهدشت که به دلیل وجود رخنمون های گچی سازند گچساران، همیشه نتایج بسیار ضعیفی از روش های دیگر اکتشافی همانند لرزه نگاری نشان داده، تعریف شده است. در این روش از اطلاعات به دست آمده از زلزله های کوچک و فراوان موجود در منطقه، برای انجام پردازش توموگرافی و به نقشه درآوردن ساختارهای زیر سطحی استفاده می شود.
مدیر اکتشاف در بازدید از این پروژه که با پیمانکاری شرکت ژئوفیزیک دانا با همکاری شرکای اروپایی آن انجام می گردد، عنوان داشت که انتظار می رود نتایج حاصل از این پروژه تا نیمه سال بعد در فرآیند مطالعات اکتشافی این منطقه قرار گیرد.
در پایان این بازدیدها، طی جلسات بسیار فشرده و تخصصی، راه های علمی و  اجرایی  تسریع  در  امور پروژه ها و نحوه فائق آمدن بر مشکلات و موانع اجرایی و عملیاتی پروژه تشریح شد و مدیر اکتشاف بیان کرد: باید فعالیت های اکتشافی را به عنوان پروژه تعریف و آن را به صورت یک پکیج طراحی نماییم تا در اجرا با افراد متعدد و ناهماهنگی های متداول رو به رو نشویم و انرژی سازمان را به عنوان یک پتانسیل ارزشمند در جاهای دیگر و برای افزایش بهره وری سازمان به کار گیریم.

دیدگاه ها بسته شده است