نخستین سمینار تخصصی چاه آزمایی ایران
آذر 9, 1395
زنگنه: اوپک دوباره زنده شد
آذر 9, 1395

سخت‎ترین عملیات ژئوفیزیک لرزه‎نگاری دو بعدی تاریخ ایران به ثمر نشست5441img_7807

معاون مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در امور اکتشاف از اتمام برداشت های لرزه ای پروژه لرزه نگاری ذهاب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، بهمن سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، توضیح داد: در پروژه ذهاب یک هزار و ۳۸۶ کیلومتر خطوط ژئوفیزیکی لرزه ای دو بعدی در سخت ترین شرایط کوهستانی غرب کرمانشاه و بخشی از استان کردستان و نواحی مرزی آن انجام شد.

وی پروژه ذهاب را سخت ترین عملیات ژئوفیزیک لرزه نگاری دو بعدی تاریخ ژئوفیزیک ایران خواند و گفت: این پروژه در شرایط کوهستانی، در محلی با ساختار زمین شناسی پیچیده و با وجود نا امنی های منطقه، با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی به اتمام رسید.

بررسی وجود هیدروکربور در مناطق مرزی استان کرمانشاه

سلیمانی با بیان اینکه وجود منابع هیدروکربوری در آن سوی مرزها در اقلیم کردستان عراق به اثبات رسیده است افزود: به احتمال زیاد شرایط مشابهی در مناطق مرزی استان کرمانشاه وجود دارد.
وی افزود: شناسایی الگوی چین خوردگی ساختمان ها و تشخیص هندسه زیر سطحی افق های مخزنی بنگستان و ژوراسیک تا دهرم از اهداف اصلی پروژه لرزه نگاری ذهاب بوده است که امیدواریم با شناسایی و کشف اهداف اکتشافی، ناحیه جدیدی به مناطق نفت خیز کشور افزوده شود.
سلیمانی از برداشت تمام خطوط لرزه ای طراحی و برنامه ریزی شده جهت شناسایی ساختارهای اکتشافی در محدوده پروژه ذهاب خبر داد و گفت: اگر در حین انجام کار ساختمان جدید شناسایی می شد با وجود شرایط سخت عملیاتی، اطلاعات لرزه ای آن به طور کامل برداشت می شد.
به گفته وی، بر اساس برنامه، عملیات لرزه ای بر روی یک هزار و پنجاه کیلومتر خط لرزه ای پیش بینی شده بود که در حین عملیات بر اساس اطلاعات ژئوفیزیک اکتشافی و طراحی همزمان با همکاران زمین شناس خطوط لرزه ای به حدود ۱۳۸۶کیلومتر افزایش یافت.
سلیمانی افزود: در این پروژه ۲۱ هزار و ۲۲۰ شوت لرزه نگاری برداشت شد.

پردازش خطوط لرزه ای پروژه لرزه نگاری دو بعدی ذهاب

وی با بیان اینکه در پروژه ذهاب ۲۰ ساختمان مورد پوشش لرزه نگاری قرار گرفت افزود: با انجام لرزه نگاری هندسه و عمق این ساختمان ها در اعماق زمین مشخص می شود. همزمان با اجرای این عملیات، عملیات پردازش خطوط لرزه ای در حال انجام است.
سلیمانی وجود تفاوت میان ساختمان سطح زمین و ساختمان هایی که در اعماق زمین قرار دارد را از ویژگی های ساختار زمین شناسی در محدوده منطقه مورد پوشش ذهاب خواند و گفت: این در حالی است که به عنوان مثال در منطقه فارس، هندسه ساختمان های روی زمین و زیر زمین تقریبا مشابه همدیگر هستند.
وی توضیح داد: ساختارهای بسیار پیچیده زمین شناسی در ناحیه ذهاب، انجام دقیق عملیات لرزه نگاری را می طلبید از این رو همکاران ناظر به دقت اطلاعات لرزه ای را دریافت و کنترل می کردند. پردازش اطلاعات در مرحله بازخوانی نیز به دقت بسیاری نیازمند است.
سلیمانی پیمانکار پروژه عملیات لرزه نگاری ژئوفیزیک ۲ بعدی ذهاب را شرکت عملیات اکتشاف نفت اعلام کرد و افزود: این پروژه در سخت ترین شرایط تحریم، طراحی و عملیاتی شد. از آنجایی که تجهیزات لرزه نگاری ساخت داخل نیستند و معمولا بخشی از تجهیزات در حین عملیات مستعمل می شود تامین کالاها آن هم در شرایط تحریم مشکلاتی داشت که با همت و همکاری عمومی تمام واحدهای عملیاتی و پشتیبانی در مدیریت اکتشاف و شرکت عملیات اکتشاف به ثمر نشست.
وی از زحمات همکاران خود در اداره ژئوفیزیک، اداره نقشه برداری و سایر ادارت ستادی نظیر اداره حراست، حقوقی، مالی، منابع نیروی انسانی، برنامه ریزی و کنترل طرح ها و HSE که توانستند پروژه ذهاب را با برداشت ژئوفیزیکی قریب به ۱۴۰۰ کیلومتر خط لرزه نگاری دوبعدی در نواحی کوهستانی مرزی و مشترک با کردستان عراق در غرب و شمال غرب کشور را به پایان برسانند تشکر و قدردانی کرد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران

دیدگاه ها بسته شده است