توافق «دسامبر 2016» اوپک در «مه2017» مهر تمدید 9 ماهه خورد

سال ۹۶ سال تکمیل تغییرات، پایش و بهبود مستمر در اکتشاف خواهد بود
خرداد 6, 1396
کارکنان صنعت نفت با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند
خرداد 6, 1396

وزیران نفت و انرژی کشور های عضو اوپک در نشست پشت درهای بسته بر سر تمدید توافق ماه نوامبر این سازمان مبنی بر کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه ای تولید نفت در بازه زمانی 9 ماه به اجماع رسیدند.

به گزارش روابط‌عمومی مدیریت اکتشاف، یکصد و هفتاد و دومین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با اجماع اعضا بر سر نه ماه تمدید مصوبه قبلی تصویب شد.

تمدید توافق این سازمان در مدت زمان 9 ماه به پایان رسید و نه ماه تمدید مصوبه قبلی تصویب شد.
همچنین اعضای اوپک، گینه استوایی را به عنوان جدیدترین عضو اوپک تأیید کردند تا تعداد اعضای این سازمان به 14 کشور برسد. این کشور سومین تولیدکننده بزرگ نفت در آفریقاست.
گینه استوایی در ماه ژانویه امسال میلادی اعلام کرده بود که برای تبدیل شدن به چهاردهمین عضو اوپک تلاش می کند.
بررسی های کارشناسی نشان می‌دهد اعضای اوپک به توافق ماه نوامبر 2016 که از اول ژانویه 2017 اجرایی شده است بیش از صد در صد عمل کردند، این در حالی است که این میزان برای غیر اوپک ها به 50 درصد می رسد و کشورهای مانند قزاقستان، مکزیک و آذبایجان چندان به تعهد خود عمل نکردند.

پس از تمدید 9 ماهه توافق کاهش عرضه اوپک، توافق کاهش عرضه نفت تولیدکنندگان غیرعضو اوپک هم 9 ماه تمدید شد

ساعتی پس از نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که بر اساس آن، 9 ماه تمدید مصوبه قبلی یعنی کاهش یک میلیون و 200 هزار بشکه ای نفت تصویب شد، اعضای اوپک و غیر اوپک برای دومین بار در 6 ماه گذشته گردهم آمدند و بار دیگر کاهش 600 هزار بشکه ای کاهش تولید نفت غیراوپکی ها را همسو با توافق اوپک تمدید کردند.
اعضای غیراوپک که شامل 11 کشور از جمله روسیه، قزاقستان، عمان، آذربایجان، مکزیک و غیره می شوند به گواه آمار و ارقام چندان به توافق ماه دسامبر با اوپکی متعهد نبوده اند، آمارها حکایت از موفقیت 50 درصدی آنان دارد که در مقابل تعهد بیش از 100 درصدی اعضای اوپک بسیار اندک است.
روسیه به تنهایی کاهش 300 هزار بشکه در روز از تولید غیراوپکی ها به عهده گرفته بود، با این حال انتظار می رفت کشورهای مانند مکزیک، قزاقستان و آذربایجان با تمدید توافق درصد موفقیت توافق را نسبت به 6 ماه گذشته افزایش دهند.

بیانیه پایانی نشست عادی 172 اوپک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه اوپک، اعضای اوپک در نشست روز پنج‌شنبه (چهارم خردادماه) همچون گذشته بر پایبندی خود به ثبات و توازن بازار نفت و تثبیت قیمت ها در سطحی که برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مطلوب باشد، تأکید کردند.
پذیرش درخواست گینه استوایی برای عضویت در اوپک، گزارش کمیته وزارتی نظارت بر توافق جهانی کاهش تولید و بررسی تحولات بازار از اجلاس گذشته تا کنون، از جمله برنامه های مهم دیگر این نشست بودند.
در این نشست همچنین قرار شد نشست بعدی اوپک در 30 نوامبر 2017 در وین برگزار شود.

 

منبع: شبکه اطلاع‌رسانی شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *