معاون فنی مدیریت اکتشاف از آغاز عملیات در موقعیت اکتشافی آریا خبر داد

توتال، اینپکس و پتروناس طرح توسعه میدان آزادگان را ارائه کردند
خرداد 22, 1396
مناقصه ۹۵۱۵۲ – ﺗﺎﻣﯿﻦ ﺧﺪﻣﺎت، ﺳﺮوﯾﺲ و ﻧﮕﻬﺪاری ﺗﺠﻬﯿﺰات، اﯾﻤﻨﯽ و ﺗﺠﻬﯿﺰات آﺗﺶ ﻧﺸﺎﻧﯽ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﻬﺎی ﻣﺮﮐﺰی اﮐﺘﺸﺎف، اﻧﺒﺎر ری و اﻧﺒﺎر ﮐﻮار
خرداد 22, 1396

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف شرک ملی نفت ایران، علی‌محمد همتیان “معاون فنی مدیریت اکتشاف” موقعیت اکتشافی آریا را تشریح کرد.

همتیان در توضیح موقعیت آریا گفت: مدیریت اکتشاف برای حفر و تست چاه‌های اکتشافی در دریا، قراردادی را با شرکت حفاری شمال به مدت 2 سال برای حفاری حداکثر 4 حلقه چاه اکتشافی، منعقد کرده است. که این قرارداد صرفا” محدود به عملیات در میدان اکتشافی آریا نبوده و سایر میادین اکتشافی را نیز در این دو سال در بر می‌گیرد.

وی بیان کرد: طبق این قرارداد، دکل دریایی سحر-1 برای حفاری موقعیت‌های اکتشافی در خلیج فارس، از سوی شرکت حفاری شمال به مدیریت اکتشاف واگذار شده است و در حال حاضر اولین موقعیت اکتشافی آریا واقع در آبهای خلیج فارس است که از جنوب به میدان نفتی الخلیج (مشترک با قطر)، از غرب به میادین بلال و پارس جنوبی و از شمال شرقی به میادین رشادت، رسالت و سلمان محدود می شود.

همتیان در ادامه افزود: زمان پیش‌بینی شده برای عملیات حفاری، بدون احتساب زمان تست و مراحل نمودارگیری، 4 ماه بوده و عملیات اکتشافی از تاریخ 7/2/96 در موقعیت آریا شروع شده و تا سازند سورمه ادامه خواهد داشت و عمق تقریبی آن 2400 متر و 300 روز برای انجام تمام عملیات (حفاری و تست) پیش بینی شده است.

معاون فنی مدیریت اکتشاف همچنین در تشریح عملیات اکتشافی در سالهای گذشته تصریح کرد: بین سالهای 91 الی 95 این مدیریت حدود 114000 متر حفاری اکتشافی (بطور میانگین حدود 8 چاه در هر سال) انجام داده که 23352 متر آن مربوط به سال 95 است که در 10 حلقه چاه‌ به نام‌های: چهاربرجه-1، آبان جنوبی-1، سراب-1، شهیدان-1، گیسکان-1، گردان-3، آغار تحدیدی-20، خانگیران-76، زیرنگ-1 و چارک-1 ، با استفاده از 6 دکل حفاری انجام شده است.

ایشان در خاتمه افزود: در برنامه 5 ساله ششم، با توجه به دستورالعمل جدید شرکت ملی نفت ایران، وظیفه عملیات اکتشافی در کل گستره‌ی خشکی ایران به این مدیریت واگذار شده که مقرر است با تامین 6 الی 8 دکل خشکی، این عملیات انجام گردد و در حال حاضر غیر از دکل دریایی سحر-1 که قرارداد آن در تاریخ 5/10/95 امضاء شده است، با توجه به نزدیک شدن اتمام زمان قرارداد اجاره 5 دکل خشکی در اختیار این مدیریت، از جمله دکل 94 و 74 فتح دکل‌ شرکت ملی حفاری، دکل‌های PTS و دکل شرکت دانا، ما در حال برگزاری دو مناقصه تامین و اجاره چهار دکل حفاری هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *