زنگنه: تولیدکنندگان غیر عضو اوپک، اعضای اوپک را همراهی کنند
آبان 23, 1395
احتمال توافق اعضای اوپک در نشست نوامبر زیاد است
آبان 23, 1395
۳ میدان مشترک نفتی به‎طور همزمان در غرب کارون افتتاح شد542922

رئیس جمهوری ساعاتی پیش به صورت همزمان فازهای نخست میدان های نفتی یادآوران آزادگان شمالی و طرح توسعه یاران شمالی را به طور رسمی افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف٬ حسن روحانی رئیس جمهوری صبح امروز (‌یکشنبه ٬ ۲۳ آبان ماه) با حضور در میدان مشترک یادآوران ضمن افتتاح فاز نخست این پروژه، از لوح یادبود این طرح نیز پرده‎برداری کرد.

فاز نخست میدان آزادگان شمالی و طرح توسعه یاران شمالی نیز به صورت ویدیو کنفرانس از سوی رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شد؛ برداشت روزانه از میدان‎های غرب کارون به بیش از ٢۶٠ هزار بشکه در روز رسیده است.

توسعه هر سه میدان یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی، در قالب قراردادهای بیع متقابل صورت گرفته است که در این میان، توسعه فاز نخست طرح توسعه یادآوران با سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در دستور کار شرکت ساینوپک چین قرار داشته و توسعه فاز نخست طرح توسعه آزادگان شمالی با ٢ میلیارد و ۵۵٠ میلیون دلار با راهبری شرکت ملی نفت چین (CNPC) به سرانجام رسیده است. میدان یاران شمالی هم با کمتر از ۶٠٠ میلیون دلار و از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا توسعه داده شده است.

از اوایل امسال (١٣٩۵)، برداشت نفت از میدان‌های آزادگان شمالی به میزان ٧۵ هزار بشکه در روز و یادآوران به میزان ٨۵ هزار بشکه در روز آغاز شده است؛ برداشت ٣٠ هزار بشکه‌ای نفت از میدان یاران شمالی نیز به تازگی شروع شده است.

در حالی که برداشت نفت از میدان یادآوران در نیمه نخست آبان ماه به ۱۱۵ هزار بشکه در روز رسیده است ظرفیت برداشت از میدان آزادگان شمالی هم به ۸۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است: افزایش یک درصدی ضریب بازیافت از میدانهای غرب کارون، به معنای افزایش ۶٧٠ میلیون بشکه ای ذخایر قابل استحصال نفت است؛ این میزان نفت با در نظر گرفتن قیمت ۵٠ دلار برای هر بشکه نفت به مثابه ٣٣ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور است.

منبع: شبکه اطلاع رسانی شانا

دیدگاه ها بسته شده است