مدیریت اکتشاف، پیشگام ارزیابی عملکرد مدیران در صنعت نفت

قهرمانی تیم والیبال مدیریت اکتشاف در مسابقات جام رمضان ١٣٩۶
مرداد 3, 1396
قهرمانی تیم والیبال مدیریت اکتشاف در مسابقات جام رمضان ١٣٩۶
مرداد 3, 1396

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، ارزیابی 360 درجه‌ای برای 45 نفر از مدیران و روسای مدیریت اکتشاف در سال 1395 با موفقیت انجام شد.

سیدصالح هندی “مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران” در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی مدیریت اکتشاف گفت:  امروزه اهمیت جایگاه و نقش مدیران به عنوان طراحان، هدایت‌گران و اداره‌کنندگان اصلی سازمان بر کسی پوشیده نیست و بکارگیری نظام‌های موثر انتخاب، جذب، نگهداشت، ارزیابی و توسعه آنان نیز طبیعتاً از جایگاه مهم و ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

ارزیابی‌های سنتی که مبتنی بر نظرات یک منبع و عمدتاٌ مقام مافوق است نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای متنوع امروزی کسب و کار باشد، زیرا ماهیت کسب و کارهای امروزی بر پایه مشتری‌مداری و ارتباطات گسترده درون و برون سازمانی طراحی می‌شود که لزوم توجه به همه ذینفعان و نظرات آنان را مهم و ضروری جلوه می‌دهد.

هندی درباره انجام ارزیابی 360 درجه مدیران در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت بیان کرد: مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت، در راستای افزایش بهره‌وری و اثربخشی و با کلیدواژۀ “بهبود مستمر” در بخش های مختلف زنجیره ارزش، اقدام به برنامه‌ریزی جامع و اجرای آن نموده است. مدیریت و توسعۀ منابع انسانی به عنوان مهمترین دارایی سازمان، از اصلی ترین اهداف برنامه‌ جامع مدیریت اکتشاف می‌باشد. با توجه به اهمیت و حساسیت مدیران و نقش آنها در موفقیت سازمان، موضوع ارزیابی عملکرد مدیران به شیوۀ نوین در دستور کار این مدیریت قرار گرفت و در اواخر سال 1395 سامانه ارزیابی عملکرد مدیران به روش 360 درجه مستقر و اولین دورۀ ارزیابی نیز اجرا شد.

وی افزود: گام های اجرایی این پروژه، شامل تدوین مدل شایستگی، طراحی فرایند و تدوین سند خط مشی، سفارشی سازی  نصب نرم افزار و در نهایت تهیه گزارشات بازخورد فردی و مدیریتی بوده است و در این پروژه که با حمایت مدیریت ارشد و با مشارکت بسیار بالای کارکنان(مشارکت بیش از 80 درصدی کارکنان) انجام شد، 45 نفر از مدیران در سطوح مختلف ارزیابی شدند و نتایج ارزیابی به مدیریت ارشد و هرکدام از مدیران ارائه گردید. ذکر این نکته ضروری است که تمامی ارزیابی ها بصورت محرمانه انجام شد.

گام های اجرایی پروژه ارزیابی 360 درجه مدیران

از مهمترین دستاوردهای این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تدوین مدل شایستگی مدیران در مدیریت اکتشاف
  • تعیین وضعیت موجود شایستگی‌های مدیران با توجه به منابع ارزیابی چندگانه (360 درجه)
  • ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی مدیران از لحاظ شایستگی‌های مختلف
  • تعیین نیازهای آموزشی، مهارت‌آموزی و توسعه مدیران
  • همچنین با توجه به اینکه ارزیابی بصورت سیستمی و با استفاده از نرم افزار تحت وب بوده، به مزیت های دیگری همچون سهولت در اجرای ارزیابی در دوره های بعدی، دقیق بودن نتایج آماری و اجرای ارزیابی در زمان کمتر می‌توان اشاره نمود.

لازم به ذکر است مدیریت اکتشاف به عنوان یک سازمان دانش بنیان، سعی در اجرای برنامه‌های نوین متناسب با محیط پویای صنعت نفت دارد و استقرار سامانه ارزیابی 360 درجه مدیران از پروژه‌های موفق این مدیریت در حوزۀ منابع انسانی بوده و این آمادگی وجود دارد تا نتایج و دستاوردهای این پروژه در اختیار سایر شرکت‌های صنعت نفت و گاز قرار گیرد.

 

ارزیابی 360 درجه، یکی از نظام‌های نوین ارزیابی و توسعه افراد به ویژه مدیران در سازمان‌های پیشروی جهانی محسوب می‌شود که با گردآوری نظرات از منابع مختلف در پی آنست تا ارزیابی صحیح‌تر و واقعی‌تری از نقاط ضعف و قوت ایشان با توجه به شایستگی‌های مورد نیاز هر شغل ارائه دهد. چنانچه طی گزارش منتشره در مجله فورچون (Fortune)بیش از 90 درصد از 1000 شرکت موفق آمریکا از روش ارزیابی 360 درجه استفاده می‌کنند.

در تعریف ارزیابی 360 درجه باید گفت که: ابزاری است که فرصت دریافت بازخورد عملکرد از مافوق مستقیم، همرده، مشتریان و کارکنان زیرمجموعه را فراهم می‌کند. ابزار ارزیابی 360 درجه این امکان را فراهم می‌سازد تا فرد ارزیابی شونده چگونگی تاثیر و نفوذ خود را از نگاه ذینفعان اصلی خود به خوبی درک کند.در ارزیابی 360 درجه اطلاعات ارزشمندی از منابع متفاوت گردآوری می‌شود که می‌تواند پایه بهبودهای فردی و جمعی بسیاری در سازمان‌ها باشد. مهمترین کاربردهای ارزیابی 360 درجه مواردی همچون توسعه مدیریت و سازمان، ارزیابی عملکرد، حمایت از اجرای استراتژی و تغییر فرهنگ سازمانی و توسعه تیم می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *