تاریخ نفت ایران بار دیگر ورق می خورد
شهریور 23, 1395
روند همکاری‌های مطالعاتی ایران و روسیه در ٢ میدان نفتی بررسی شد
شهریور 23, 1395

فروش میعانات گازی ذخیره شده ایران چند ماه آینده به پایان می رسد5313img09084729

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از پایان فروش میعانات ذخیره شده ایران در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: بخش اعظم میعانات گازی متهم نفتی پس گرفته شد که بتدریج آن را خواهیم فروخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدیریت اکتشاف، سید محسن قمصری با بیان این مطلب اظهار کرد: میزان صادرات میعانات گازی ایران روزانه ۶٠٠ هزار بشکه است در حالی که تولید این محصول ۵٣٠ هزار بشکه است بنابراین بتدریج میعانات ذخیره شده فروخته خواهد شد.
به گفه قمصری، هم اکنون ١٠٠ هزار بشکه میعانات گازی نیز در داخل کشور مصرف می شود.
قمصری درباره محموله های نفتی بابک زنجانی با بیان این که این متهم نفتی سه نوع محموله نفتی داشته است، اظهار کرد: وضعیت محموله نفت کوره این متهم نفتی مشخص نیست و یکی از مواردی است که در پرونده اش وجود دارد.
وی با بیان این که محموله نفت خام را توانستیم پس بگیریم درباره میعانات گازی هم گفت: بخشی از میعانات گازی در اختیار خودش بود که مشخص نیست با آنها چکار کرده است اما بخش اعظم میعانات گازی را پس گرفته و بتدریج خواهیم فروخت.

قالب قراردادهای فروش نفت ایران فوب است
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره قرارداد فروش نفت ایران گفت: بیشتر قراردادهای فروش نفت ایران به صورت فوب است و قراردادهای سیف نداریم، منتهی محموله های که در مقصد به خریدار تحویل داده می شود هزینه آن دریافت می شود.
در قراردادهای فوب تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدأ است. فروشنده وقتی کالا را از روی نرده کشتی عبور داد ریسک خود را خاتمه داده است. هزینه حمل و بیمه با خریدار است. عقد قرارداد حمل از بندر تحویل و بیمه و بازرسی با خریدار است.
در قرارداد سیف، هزینه حمل و بیمه با فروشنده است همچنین عقد قرارداد حمل و بیمه نیز با فروشنده است.
قمصری، ظرفیت نفتکش های ایران را برای صادرات نفت کافی ندانست و گفت: با هماهنگی های انجام شده بخشی از مشتریان، نفت را با کشتی های خود حمل می کنند، در واقع هم اکنون ترکیبی از کشتی های ایران و خارجی نفت ایران را حمل می کنند.

مذاکره نیکو با متقاضیان سوآپ
قمصری درباره سوآپ نفت خام هم با بیان این که زیرساخت و زمینه سوآپ آماده است، افزود: البته تاکید برای سوآپ این است که سوآپرها بتوانند نفت خام را خودشان به فروش برسانند.
وی با اشاره به این که هم اکنون برای دریافت سهم از بازار آسیا رقابت فشرده ای بین تولید کنندگان نفت وجود دارد، تصریح کرد: مسئولیت سوآپ هم اکنون با شرکت نیکو است و این شرکت در حال مذاکره با متقاضیان است.
قراردادهای سوآپ نوع نفت خام و فرآورده، قراردادهایی است که به موجب آن، دو طرف متعهد می شوند نفت خام یا فرآورده های نفتی خود را با دریافت/پرداخت هزینه اختلاف کیفی معاوضه کنند.

منبع: شبکه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران

دیدگاه ها بسته شده است