اهم سخنان مدیر اکتشاف در نشست بالادستی سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو

مناقصه شماره 96113- در خصوص سرویس ارتباط ماهواره ای VSAT
مهر 19, 1396
تفاهم‌نامه همکاری بین مدیریت اکتشاف و شرکت نفت خزر امضاء شد
مهر 19, 1396

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، سید صالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران صبح امروز (چهارشنبه 19/07/1396) در نشست بالادستی سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو گفت: اگرچه مصرف نفت در جهان رو به کاهش و مصرف گاز رو به افزایش است، اما در مجموع در آینده، تقاضای نفت و گاز بر عرضه آن پیشی می‌گیرد و وظیفه تولیدکنندگان نفت و گاز است که در مسیر رفع این دغدغه گام بردارند و امنیت انرژی را تضمین کنند.


مدیر اکتشاف با اشاره به نقش مؤثر رابطه خوب و برد-برد تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در این زمینه ادامه داد: برای ایفای نقش در این مسیر و کاهش فاصله عرضه و تقاضای انرژی در سال‌های آتی، باید بیشتر اکتشاف کنیم، میدان‌های توسعه نیافته را توسعه دهیم و نسبت به افزایش ضریب بازیافت در میدان‌های در حال بهره‌برداری اقدام کنیم.

وی افزود: گزارش‌های بین‌المللی از برخورداری ایران از ظرفیت‌های اکتشافی بسیار حکایت دارد بطوریکه بر اساس برآورد USGS، ایران از حیث برخورداری از توان اکتشافی، پس از عراق و روسیه در رتبه سوم جهان قرار دارد.

سید صالح هندی ظرفیت‌های هیدروکربوری ایران را به ذخایر متعارف محدود ندانست و گفت: درحوزه شیل‌های گازی و نفتی هم پتانسیل خوبی در کشور وجود دارد که البته فعلاً در اولویت نیست.

وی برای برگزاری مناقصات 14 بلوک اکتشافی تعریف شده ابراز امیدواری کرد و افزود: مطالعات مشترکی با شرکت‌های خارجی در حوزه اکتشاف در دستور کار داریم.
هندی تصریح کرد: مطالعه یکی از شرکت‌های خارجی بر روی میدان آبتیمور نشان می‌دهد امکان افزایش تولید روزانه این میدان تا ۴۵٠ هزار بشکه وجود دارد؛ میدانی که اکنون از ۴٢ چاه فعال آن تنها ۵۵ هزار بشکه نفت تولید می‌شود که این موضوع بیانگر ظرفیت‌های بی‌شماری است که در میدان‌های قدیمی ایران وجود دارد و با استفاده از روش‌های ازدیاد برداشت می‌توان این ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *