مرحله مقدماتی مسابقات سراسری قرآن و عترت در مدیریت اکتشاف برگزار شد
شهریور 1, 1395
بلند بودن الگوی جدید قراردادهای نفتی پیمانکار خارجی را بیش از 20 سال متعهد به تولید می کند
شهریور 1, 1395

اولویت های اکتشافی شرکت ملی نفت ایران تبیین شد

رئیس برنامه ریزی و کنترل طرح های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اهداف اکتشافی این شرکت در سال جاری را تببین کرد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، مسعود انصاری در مورد اولویت های اکتشافی شرکت ملی نفت ایران در سال جاری گفت: مدیریت اکتشاف امسال در حوضه رسوبی کپه داغ، انجام عملیات حفاری را برنامه ریزی کرده و در مناطق خانگیران، مغان و سمنان نیز برنامه لرزه نگاری تعریف شده دارد.
وی افزود: در بخش ایران مرکزی نیز برنامه مطالعاتی و لرزه نگاری متوسط مقیاس تعریف شده است. در حوضه رسوبی مکران و دریای عمان نیز فعالیت های اکتشافی به ویژه بر روی هیدروکربورهای نامتعارف برنامه ریزی شده است هرچند در این حوضه کشف هیدروکربورهای متعارف نیز در برنامه است.
وی با اشاره به اجرای موفق فاز نخست پروژه هیدرات های گازی در دریای عمان، گفت: نتایج حاصل از اجرای فاز نخست این پروژه امیدوارکننده بود و ذخیره خوبی پیش بینی شد. هم اکنون نیز به دنبال اجرایی کردن فاز دوم این پروژه با استفاده از سرمایه گذاری خارجی هستیم.
بررسی توازن میان تولید و اکتشاف
وی در مورد توازن میان تولید و اکتشاف گفت: برابری میزان تولید و اکتشاف انتظار معقولی نیست؛ اما گاهی هم پیش می آید که میدان های بزرگی کشف شود که بتواند خیلی فراتر از آنچه تولید شده، حجم رزرو بدهد ولی این انتظار نه برای همه جای ایران است نه همیشگی.
وی توضیح داد: به عنوان مثال اگه عربستان بخواهد با همین روندی که هم اکنون تولید می کند، اکتشاف هم داشته باشد باید سالانه ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه نفت کشف کند که عملا غیرممکن است.
انصاری افزود: به طور رایج، شرکت ملی نفت ایران و سایر شرکت های نفت و گازی تمایل دارند که به تناسب تولید، اکتشاف هم داشته باشند و از حجم ذخایرشان هم کم نشود. البته در بخش گاز کماکان می توان این امیدواری را داشت که بیش از آنچه که تولید می شود، اکتشاف داشت اما آن هم زمان دارد یعنی این امکان وجود دارد که اگر پارس جنوبی به ماکزیمم تولید خود رسید دیگر در بخش گاز هم نتوان به تناسب تولید اکتشاف داشت.
وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران معمولا برای میزان اکتشاف برنامه ای ضریب جایگزینی اعلام می کند، افزود: این شرکت به عنوان استراتژیست اول صنعت نفت و گاز هدفگذاری کلان انجام می دهد و وظیفه مدیریت اکتشاف عمل به این اهداف است البته این مدیریت نظرهای کارشناسی خود را مطرح و در نهایت ضریب جایگزینی مورد توافق طرفین انتخاب می شود.
به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، اداره برنامه ریزی و کنترل طرح ها با استخراج خط مشی ها و اهداف کلان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران از مصوبات و دستورالعمل های هیئت مدیره و مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران وظیفه تدوین و بازنگری برنامه های طرح اکتشاف نفت و گاز در قالب برنامه های بیست ساله، پنج ساله و سالانه و همچنین برآورد و تخصیص بودجه مورد نیاز پروژه ها و زیر پروژه ها و تدوین موافقتنامه طرح اکتشاف نفت و گاز و تحلیل و آنالیزفنی و اقتصادی کلیه پروژه های اکتشافی و تهیه گزارشات مطالعات اقتصادی از میادین کشف شده نفت و گاز را بر عهده دارد. این اداره از سه واحد تخصصی، برنامه ریزی و تخصص منابع، کنترل طرح ها و بررسی های فنی و اقتصادی تشکیل شده است.

منبع: شبکه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *