شرکت ملی نفت برای اجرای قراردادهای جدید نفتی جدی است
مرداد 24, 1395
پیام تبریک مدیر اکتشاف به مناسبت ولادت امام رضا (ع)
مرداد 24, 1395

شرکت ملی نفت ایران برای واگذاری توسعه میدان‎ها به شرکت‎های داخلی آمادگی دارد

شرکت ملی نفت ایران آمادگی دارد در صورت تضمین استفاده از فناوری های مورد نیاز، سرمایه کافی و پذیرش ریسک پروژه، توسعه میدان های کوچک و متوسط نفت و گاز را به آن دسته از شرکت های ایرانی بسپارد که برای تبدیل شدن به شرکت های اکتشاف و تولید صاحب صلاحیت تشخیص داده شده اند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: این شرکت ها می توانند در میدان های کوچک و متوسط، به عنوان اپراتوراصلی فعالیت کرده و در این مسیر از خدمات شرکت های بین المللی دارای فناوری و سرمایه های خارجی استفاده کنند.

وی با بیان این که کار در بخش بالادستی صنعت نفت، علاوه بر سرمایه، فناوری و مدیریت که دستیابی به هر کدام از آنها کار ساده ای نیست، به ریسک پذیری نیاز دارد، تصریح کرد: با این حال در صورتی که شرکت های داخلی بتوانند این الزامات را محقق کنند، شرکت ملی نفت ایران برای انعقاد قراردادهای توسعه ای با این شرکت ها آمادگی دارد.

کاردر درباره ریسک پذیری و اهمیت آن، با بیان این که ریسک کار در بخش بالادستی صنعت نفت بسیار بالاست و متاسفانه در صنعت نفت ایران به جز قراردادهای بیع متقابل، در تمام قراردادهای دیگر، ریسک طرح ها و پروژه ها همواره بر عهده کارفرما بوده است، ادامه داد: نتیجه چنین اقدام هایی، به بار آمدن بدهی های زیاد برای شرکت ملی نفت ایران بوده است؛ آن‎هم به خاطر پروژه هایی که در مدت زمان خود به بهره برداری نرسیدند و هزینه های آن گریبانگیر شرکت نفت شد.

معاون وزیر نفت با یادآوری این که تحمل چنین ریسک هایی در توان شرکت ملی نفت ایران نیست و شرکت هایی می توانند طرف قرارداد ما شوند که این ریسک را بپذیرند، تصریح کرد: تمام منابع بین المللی که وارد ایران شده است از قبل از انقلاب تاکنون، به جز در قراردادهای بیع متقابل، همه آنها دارای پوشش ECA (موسسه اعتبار صادراتی) بوده اند، زیرا این پوشش سقف Exposure (محدوده ریسک) کشورها را مشخص می کند و اجازه ورود منابع بین المللی خارج از این سقف به کشورها وجود ندارد.

کاردر توضیح داد: از آنجا که در اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی، شرکت های بین المللی نفت (IOC) به میدان می آیند و این شرکت ها، خود ریسک طرح ها و پروژه ها را می پذیرند و ECA نمی گیرند، بنابراین امضای قرارداد با آنها به معنای منابع جدید خارج از Exposure تعریف شده برای کشور است.

وی توضیح داد: مدیریت ریسک و تامین منابع مالی در ساختار شرکت های بین المللی نفتی بزرگ، کاملا تعریف شده است و از این رو این شرکت ها زیر بار پذیرش ریسک تامین منابع مالی پروژه های بزرگ مانند پروژه های بالادستی صنعت نفت می روند؛ این یکی از تعیین کننده ترین مباحثی است که حضور و همکاری شرکت های بین المللی را توجیه می کند.

زمان در نظر گرفته شده در مدل جدید قراردادی به تحقق انتقال فناوری مستمر کمک می‎کند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که مدل جدید قراردادی صنعت نفت از این حیث بسیار قابل دفاع است، ادامه داد: بسیاری به طولانی مدت بودن این مدل قراردادی انتقاد می کنند در حالی که زمان تعیین شده، به تحقق انتقال فناوری مستمر کمک می کند؛ چرا که شرکت خارجی طرف قرارداد برای تولید حداکثری و تداوم آن، بی تردید نیازمند بهره مندی از فناوری های روز است و این موضوع، فرصت مناسبی را برای بهره مندی شریک ایرانی از فناوری های مورد استفاده خارجی ها فراهم خواهد کرد.

به گفته وی، برخی انتقادهایی را مطرح می کنند مبنی بر این که شرکت بین المللی، این اختیار را دارد که هر کاری می خواهد در میدان انجام دهد؛ این انتقادها نشان دهنده نادیده گرفتن جایگاه شرکت ملی نفت ایران است چرا که این شرکت به عنوان کارفرما همانند دیگر قراردادهای مرسوم به صورت مستمر بر فعالیت های پیمانکار نظارت دارد و برخوردهای غیرصیانتی با میدان امکانپذیر نیست.

کاردر بار دیگر بر عزم شرکت ملی نفت ایران بر استفاده از انواع مدل های قراردادی با توجه به نوع مخازن و میدان ها تاکید و تصریح کرد: در جلسه اخیر با نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شد که اگر پیشنهادی در خصوص مدل های قراردادی که بتواند تامین کننده نیازهای صنعت نفت به فناوری و سرمایه گذاری و قبول ریسک در میدان ها به خصوص میدان های مشترک باشد ارائه شود، از آن استقبال می کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت به‎کارگیری راهکارهای ازدیاد برداشت از مخازن به عنوان یکی از مهمترین دستور کارهای شرکت ملی نفت ایران در قراردادهای جدید، اظهار کرد: مخزن، مصداق یکی از باارزشترین دارایی های ملت ماست و نیت ما از معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی، بهره مندی بهینه مردم از این دارایی از طریق تلاش برای ارتقای ظرفیت ها و برداشت بیشتر است.

کار با خارجی‎ها به معنای نادیده گرفتن توان داخلی نیست

کاردر با بیان این که کار با شرکت های بین المللی به معنای نادیده گرفتن توان داخلی نیست، عنوان کرد: برای روزآمد شدن در حوزه فناوری، باید با صاحبان فناوری در تعامل باشیم و از این رهگذر است که می توانیم شرکت های داخلی خود را در این زمینه توانمند سازیم.

معاون وزیر نفت با یادآوری این که پس از تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی، فعالیت های اجرایی شرکت ملی نفت ایران در این زمینه آغاز شده است، گفت: کمیته فنی و بازرگانی و کمیسیون ویژه مناقصات برای مدل جدید قراردادهای نفتی و بیع متقابل آغاز به کار می کند و فراخوان شناسایی شرکت های معتبر بین المللی کلید می خورد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره برنامه شرکت ملی نفت ایران برای سرمایه گذاری در ساخت پالایشگاه در خارج از کشور، با بیان این که ۶٠ درصد بازار نفت عربستان، در اختیار این کشور است (حاصل سرمایه گذاری هایی که در پالایشگاه های خارجی انجام داده) و نه صنعت نفت و نه دولت ما، چنین سرمایه های هنگفتی را که به این منظور نیاز است، در اختیار ندارد، ادامه داد: بنابراین مازاد بر سرمایه گذاری در پالایشگاه های داخلی توسط بخش خصوصی، بخشی از نفت خام در هر صورت صادر خواهد شد و مدل جدید قراردادی صنعت نفت از این حیث که بدون هیچ سرمایه گذاری از سوی کشورمان، امکان ایجاد بازارهای صادراتی را از طریق شرکت های بین المللی طرف قرارداد به علت حضور در دوران بهره برداری فراهم می کند نیز مزیت دارد و ما می توانیم به صورت مویرگی به پالایشگاه های مختلف در سراسر دنیا متصل شده و برای نفت خود تقاضاهای بیشتری پیدا کنیم.

کاردر متذکر شد: البته اگر منابع مالی به حد کافی در اختیار داشتیم که می توانستیم خودمان در داخل پالایشگاه بسازیم و یا سهام پالایشگاه های خارجی را بخریم، گزینه بهتری بود اما با شرایط حاضر و کمبود منابع مالی، باید با در نظر گرفتن هزینه و فایده، بهترین گزینه را انتخاب کرد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *