یکپارچه‎سازی فعالیت‎های اکتشافی در دستور کار شرکت ملی نفت قرار گرفت

مدیر اکتشاف: دولت، مردم و مجریان مؤلّفه‌های اصلی حکمرانی خوب
اسفند 16, 1396
همایش تبیین اهداف
اسفند 16, 1396

 

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به مصوبه هیئت مدیره این شرکت مبنی بر یکپارچه‎سازی و تمرکز فعالیت‎های اکتشافی در مدیریت اکتشاف اشاره کرد و گفت: شرکت‎های بهره‎بردار باید فعالیت‎های اکتشافی مورد نیاز خود را به مدیریت اکتشاف سفارش دهند و اجازه هزینه‌کرد برای این فعالیت‎ها را ندارند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، سیدصالح هندی روز سه‌شنبه (۱۵ اسفندماه) در نوزدهمین همایش تبیین اهداف و برنامه‌های مدیریت اکتشاف در سال ۹۷، به رئوس اقدام‌های انجام شده در در سال ۹۶ و همچنین برنامه‎های آینده این مدیریت اشاره کرد و گفت: با همکاری مثبت و اثربخشی که بین مدیریت اکتشاف و شرکت‎های بهره‎بردار زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران برقرار شده، شرکت‎ها به این نتیجه رسیده‎اند که مدیریت اکتشاف می‎تواند پاسخگوی نیازهای آنها در حوزه اکتشاف باشد و بهتر است هر شرکتی به ماموریت اصلی خود بپردازد، از این رو با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت، تمرکز و یکپارچه‎سازی فعالیت‎های اکتشافی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به این‎که در سال‎های گذشته، شرکت‎های بهره‎بردار می‎توانستند خودشان فعالیت‎های اکتشافی را انجام دهند، افزود: منتفی شدن این فرآیند که حاصل همکاری سازنده بین زیرمجموعه‎های شرکت ملی نفت بوده، نشان می‎دهد که می‎توان با هماهنگی و همکاری، بسیاری از صف‎بندی‎ها و مرزبندی‎ها را درهم شکست و با هزینه کمتر به نتایج مطلوب‎تری دست یافت.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران دریافت اطلاعات مورد نیاز توسعه و تولید در چاه‎های اکتشافی و تولیدی کردن چاه‎های موفق اکتشافی را از دیگر نتایج این همکاری سازنده و دوسویه عنوان کرد.

وی استقرار سیستم مدیریت پروژه در مدیریت اکتشاف و تصویب برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اکتشاف را در شورای عالی اکتشاف و هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، از دیگر دستاوردهای این مدیریت در سال ۹۶ خواند و با بیان این‎که تعهدهای اکتشافی در برنامه ششم بر مبنای طرح‎ها مشخص شده است، ادامه داد: این برنامه به صورت یکجا مصوب شده و اگرچه امکان دارد بر حسب نیاز در مقاطعی ویرایش شود، اما انسجام و یکپارچگی آن حفظ و به این دلیل فرآیندهای کاری تسهیل خواهد شد.

ادامه پیگیریهای قضایی در پرونده سوء استفاده مالی

مدیر اکتشاف سوءاستفاده مالی اخیر در مدیریت اکتشاف را رویداد ناخوشایند سال ۹۶ برای این مدیریت برشمرد و از آن به یک غده سرطانی ۱۵ ساله تعبیر کرد که مشکلات جراحی و عوارض پس از عمل آن، به این دوره از مدیریت اکتشاف افتاد و گفت: در ادامه بررسی‎های سوابق این سوء‌استفاده مالی، چکی مربوط به سال ۸۲ یافت شده که نشان می‎دهد آغاز این سوءاستفاده و فریبکاری حداقل به ۱۴ تا ۱۵ سال پیش بازمی‎‏گردد.

وی از همکاری بسیار خوب همه نهادهای ذی‌ربط در این پرونده یاد کرد و گفت: بخش قابل توجهی از اموال فرد متواری شناسایی شده و باید منتظر ماند تا قوه قضاییه به وظیفه خود عمل کند.

این مقام مسئول ادامه داد: خوشبختانه تغییر برخی فرآیندها در مدیریت اکتشاف مانع از ادامه سوءاستفاده مالی و منتج به توقف و پایان روند طولانی آن شد، اما باید از درس‎آموخته‎های این رویداد تلخ، به بهترین نحو ممکن در اصلاح فرآیندهای مالی جاری این مدیریت و حتی شرکت ملی نفت استفاده و با «سهل‎انگاری» و «اهمال» در بخش مالی و دیگر بخش‎ها به شدت مقابله کنیم و از تحکیم سلامت اداری و تعهد سازمانی غافل نشویم.

ایمنی شوخیبردار نیست

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در ادامه این نشست، به اولویت‎های این مدیریت در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در رأس همه امور و اولویت‎ها قرار دارد. ایمنی شوخی‎بردار نیست و در این حوزه، با هیچ محدودیتی اعم از محدودیت‎های مالی و … روبه‌رو نیستیم.

وی بر ضرورت توجه به تعهدهای تکلیفی در این مدیریت تاکید کرد و از اخلاق‎مداری به عنوان موضوع راهبردی نام برد و افزود: توجه به کرامت سازمانی، مبارزه با فساد و مبارزه با تبعیض باید به‌طور جدی مدنظر مدیران این مجموعه قرار گیرد.

هندی بر جوانگرایی و به‌کارگیری بانوان بر مبنای شایسته‎سالاری نیز تاکید کرد و گفت: بحث جوانگرایی در این مجموعه آغاز شده و باید ادامه یابد و جوانان نیز باید بدانند دانش و تحصیلات به تنهایی کافی  نیست و تجربه، مولفه بسیار مهمی است.

وی در ادامه بر ضرورت مدیریت بهینه طرح‎ها هم تاکید کرد و افزود: باید شاخص‎های دقیقی برای ارزیابی عملکرد بخش فنی تهیه کنیم و به مدیریت طرح‎ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم،‌ زیرا اگر طرح‎های اکتشافی موفق نباشد، هرچه سازمان در شاخص‎های دیگر پیشرفت کند باز هم به اهداف مدنظر دست نمی‎یابد.

هندی در پایان این نشست ضمن جمع‎بندی مطالب مطروحه، بر امیدآفرینی و انگیزه‎بخشی به نیروی انسانی و توجه به این سرمایه ارزشمند، شایسته‌سالاری، بهبود مستمر فرآیندهای سازمانی، تخصیص بهینه منابع مالی و مقابله جدی با فساد تاکید و خاطرنشان کرد: اطمینان دارم با تعهد سازمانی، تلاش و جدیت همه کارکنان، در پایان سال ۹۷ به عملکرد مجموعه مدیریت اکتشاف افتخار خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *