مناقصه شماره 97116: آگهی فراخوان شناسایی پیمانکار خدمات آزمایش، تکمیل، اسیدکاری و فرازآوری مصنوعی چاه و لوله مغزی سیار جهت 35 عملیات آزمایش چاه اکتشافی در خشکی
مرداد 17, 1397
مدیریت اکتشاف برگزار کرد: سمینار شناسایی و ارزیابی شیل گازی برای اولین بار در ایران
مرداد 17, 1397

رئیس اداره بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل مدیریت اکتشاف از راه‌اندازی سیستم تصفیه پساب صنعتی به روش الکتروانعقادی در چاه اکتشافی مینو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف: حمید طاوسی اظهار کرد، امروزه پساب‌های صنعتی در زمره مهمترین پساب‌های آلاینده محیط زیست و منبع آلودگی هستند. تخلیه این پساب‌ها در محیط زیست، افزون بر تخریب، آلودگی منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی و آلودگی خاک و گیاهان، هزینه‌های سنگینی را به کشور تحمیل می‌کند.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت مدیریت پسماند گل حفاری، گفت: آلودگی‌های ناشی از حفاری چاه‌های نفتی و پسماندهای گل حفاری مقادیر زیادی از ترکیبات شیمیایی را از طریق کنده‌ها و گل حفاری وارد محیط زیست می‌کند که این امر می‌تواند آثار جبران ناپذیری به همراه داشته باشد از طرفی به علت کمبود آب در ایران به ویژه در مناطق جنوبی و نفتخیز و نیاز مبرم عملیات حفاری به آب جهت تامین گل حفاری، مدیریت پسماند گل حفاری امری ضروری است.

طاوسی از همکاری مشترک با یک شرکت فعال داخلی در حوزه مدیریت و تاسیسات صنعت آب، پساب، فاضلاب صنعتی، نفتی و پالایشگاهی و یک شرکت معتبر خارجی که دارای سابقه طولانی در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات تصفیه انواع پساب‌های صنعتی، پالایشگاهی و نفتی است، خبر داد.

به گفته وی، واحد HSE مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با پشتیبانی، مشارکت و هدایت های موثر جوینت داخلی و خارجی خود، پس از بررسی‌ها و مطالعات میدانی و آزمایشگاهی از گودال‌های پساب حفاری، سیستمی بر اساس روش الکتروانعقادی در قالب کانتینر 40 فوتی طراحی کرد تا با قرارگیری آن در کنار دکل های حفاری و حوضچه های گل حفاری، تصفیه پساب های حفاری را به خوبی انجام دهد.

طاوسی توضیح داد: با به کارگیری سیستم تصفیه گل حفاری، مواد آلاینده شیمیایی، آلی، معدنی، روغنی و فلزات سنگین به طور چشمگیری حذف می شود و پساب تصفیه شده بر اساس استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست ایران آماده بازگشت و تخلیه در آب‌های سطحی یا استفاده مجدد است.

به گفته وی، سیستم تصفیه پساب صنعتی در چاه اکتشافی مینو، با توجه به مشخصات پساب ورودی، قابلیت تصفیه از 100 تا 240 متر مکعب در روز پساب را دارد.

دیدگاه ها بسته شده است