مسیر توسعه در صنعت نفت دنبال می شود
خرداد 29, 1395
بهره مندی از تجارب مدیران صنعت نفت در آستانه بازنشستگی
خرداد 29, 1395

یک مؤسسه مشاوره پیش بینی کرد در چند سال آینده ایران بیشترین رشد را در زمینه خرید تجهیزات و خدمات صنعت نفت خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری پن انرژی از اسلو، مؤسسه مشاوره ریستاد انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد در سالهای آینده، ایران در رشد خرید تجهیزات و خدمات نفتی پیشتاز خواهد بود.

بر اساس برآورد ریستاد، خرید تجهیزات و خدمات نفتی از سوی ایران در سال ٢٠١٨ میلادی ۶ میلیارد دلار نسبت به سال ٢٠١۴ افزایش خواهد یافت.

طبق اعلام مؤسسه یاد شده، پایان تحریمها سبب شد زمینه حضور شرکتهای خدمات حفاری در یک بازار مطلوب و پررونق فراهم شود.

طبق طرحهای دولت ایران، این کشور برای جذب ٨۵ میلیارد تا ١٢٠ میلیارد دلار سرمایه در بخش بالادستی نفت و گاز خود در سالهای ٢٠١۶ تا ٢٠٢٠ میلادی تلاش می کند.

در گزارش مؤسسه ریستاد فرض شده است که ایران در جذب ١٠٠ میلیارد دلار سرمایه در بخش بالادستی خود موفق خواهد شد، اما در این راه با چالشهای جدی نیز رو به رو خواهد بود.

این مؤسسه پیش بینی می کند حدود ۵٠ درصد از سرمایه یاد شده، در بخش فراساحلی به کار گرفته می شود که امسال ٩ میلیارد دلار و در سال ٢٠٢٠ میلادی ١١ میلیارد دلار خواهد بود.

در سال ٢٠١٧ میلادی، سفارش ساخت پنج سکوی جدید در فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی داده می شود و در فاز ١١ و میدان فرزاد-بی نیز سفارشهایی مطرح خواهد شد.

افزایش شمار سکوهای فعال و همچنین برخی تأسیسات فرسوده که در دوران تحریم از سرمایه گذاری کافی برخوردار نبودند، سبب خواهد شد خرید محصولات مرتبط با نگهداری و عملیات، افزایش یابد.

تقاضا برای پیمانکاران حفاری و همچنین خدمات و کالاهای اصلی نیز در سالهای آینده افزایش می یابد، زیرا بسیاری از پروژه ها در مرحله پیش-حفاری قرار دارند.

حدود ٢۵ درصد از سرمایه گذاریها، مربوط به هزینه های مربوط به چاهها هستند؛ با توجه به برنامه حفر ٢٢ چاه در ٣٠ ماه آینده در فاز ١۴ پارس جنوبی، پیش بینی می شود تقاضا برای خدمات در سالهای آینده افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *