راه اندازی سایت مسئولیت اجتماعی وزارت نفت
اسفند 4, 1397
صنعت نفت نیازمند خون تازه و رویش جدید است
اسفند 4, 1397

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه عملکرد اکتشاف همیشه جلوتر از برنامه تولید و توسعه بوده است، گفت: هم اکنون از مجموع ذخایر و مخازن نفتی کشف شده، ۴۵ درصد توسعه نیافته است که این مقدار در بخش گاز به ۷۷ درصد می رسد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، سیدصالح هندی در همایش سالانه اهداف و برنامه‌های اکتشاف در سال ۹۸ و گرامیداشت دستاوردهای درخشان اکتشاف طی 40 سال دوران انقلاب که در مرکز همایش‌های کوشک برگزار شد، درباره عملکرد این مدیریت پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در این مدت در مجموع ۷۳ میدان نفت و گاز جدید مشتمل بر ۳۶ میدان نفتی و ۳۷ میدان گازی کشف شده است که از این تعداد ۲۴ میدان نفت و گاز مرزی و مشترک بوده است.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ۳۶ لایه جدید در میدان‌های کشف شده پیشین شناسایی شده و با حفر چاه‌های تحدیدی حجم هشت لایه مخزنی نیز در این مدت افزایش یافته است.

به گفته هندی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بیش از ۱۶۱ میلیارد بشکه نفت خام درجا و ۶۷ میلیارد بشکه میعانات گازی درجا کشف شده، در میدان‌های مستقل نیز بیش از ۹۹۹ هزار میلیارد فوت مکعب گاز و بیش از ۸۷ هزار میلیارد فوت مکعب گاز همراه درجا کشف شده است.

وی توضیح داد: نتایج حاصل از اکتشافات نفت و گاز نشان می‌دهد که ۲۵ درصد ذخایر نفتی در دوران پس از پیروزی انقلاب کشف شده، در حالی که در بخش گاز عمده اکتشافات (۷۵ درصد) مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب بوده است.

دسترسی به ضریب جایگزینی ۹۸ درصدی در بخش هیدروکربور مایع

هندی با اشاره به ضریب جایگزینی ۹۸ درصدی در بخش هیدروکربور مایع، اظهار کرد: این ضریب نشان می‌دهد که با گذشت ۴۰ سال از تولید و مصرف نفت، نرخ جایگزینی ۹۸ درصد است و در بخش گاز دسترسی به ضریب جایگزینی ۸۳۰ درصدی، نشان از ۸ برابر شدن ذخایر نسبت به دوران اول انقلاب دارد.

وی افزود: مدیریت اکتشاف در ۴۰ سال پس از انقلاب، هر سال (به جز ۶ سال زمان جنگ) موفق به کشف نفت و گاز شده است، به‌طوری که نخستین کشف مربوط به سال ۱۳۵۸ است. بلافاصله بعد از پایان جنگ تحمیلی نیز میدان‌های فوق عظیم مرزی مانند پارس جنوبی، آزادگان و یادآوران کشف شده است.

به گفته هندی، بعد از انقلاب در پنج سال، یعنی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ میلادی، ایران در جهان با اختلاف زیادی در رتبه اول کشف جهان بوده است.

عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با اشاره به پیشتازی اکتشاف نسبت به سایر حلقه‌های زنجیره ارزش نفت و گاز در کشور، تصریح کرد: این مدیریت در تمامی برنامه‌های پنج ساله پس از انقلاب موفق به کشف میدان‌ها یا لایه‌های مخزنی جدید شده است.

هندی ادامه داد: هم اکنون از مجموع ذخایر و مخازن نفتی کشف شده، ۴۵ درصد توسعه نیافته که این میزان در بخش گاز به ۷۷ درصد می رسد. این موضوع نشان می‌دهد که عملکرد اکتشاف همیشه جلوتر از برنامه تولید و توسعه بوده و این اطمینان خاطر را برای صنعت نفت و کشور ایجاد می کند که بتوانند برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی حق انتخاب داشته باشند.

وی افزود: نتیجه همه این تلاش ها این است که هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان در رتبه نخست گازی و در بخش نفت در رتبه چهارم جهانی قرار دارد.

ضرورت ارتقای دانش فنی در حوزه اکتشاف

سید محمود محدث، مدیر پیشین اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: اکتشاف باید هم از نظر بودجه‌ای و هم از نظر مصوبات و مقررات حمایت شود، زیرا با وجود هزینه کمی که برای فعالیت‌های اکتشافی انجام می‌شود، دستاوردهای بزرگ و ارزشمندی برای صنعت نفت و کشور رقم می‌خورد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت دسترسی اکتشاف به نرم‌افزارها و روش‌های نوین جهانی و بحث آموزش، گفت: مجموعه اکتشاف سرآمد کل مجموعه نفت است از این رو ارتقای دانش فنی در حوزه اکتشاف باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد که این موضوع می‌تواند از طریق خرید نرم‌افزار، مطالعات مشترک با شرکت‌های خارجی و آموزش‌های روزآمد تحقق یابد.

بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست، عملکرد 2 ساله مدیریت اکتشاف و اهداف و برنامه‌های سال ۱۳۹۸ بررسی شد.

دیدگاه ها بسته شده است