مناقصه شماره 97138:خدمات جانبی فنی اکتشافی، رقومی سازی و آرشیو اسناد مدیریت اکتشاف
دی 5, 1397
مراسم اهداء تندیس و لوح تقدیر برای طرح پژوهشی شیل گازی به مدیریت اکتشاف
دی 5, 1397

 

رئیس پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از دریافت مصوبه اجرای 7 پروژه پژوهشی این مدیریت خبر داد که از میان آن‌ها فاز دوم طرح شناسایی هیدرات گازی عمان وارد فاز اجرایی شده است.

به گزارش روابط‌عمومی مدیریت اکتشاف، محمود حاجیان اظهار کرد: هم اکنون 7 پروژه پژوهشی مدیریت اکتشاف از شورای پژوهش شرکت ملی نفت ایران مصوبه اجرا گرفته است؛ قرارداد فاز دوم طرح هیدرات‌های گازی عمان که چندی پیش با پژوهشگاه صنعت نفت به امضا رسید یکی از آن 7 پروژه است که زمان اجرای آن 4 سال تعیین شده است.

حاجیان با اشاره به نتایج مثبت فاز نخست طرح هیدرات‌های گازی، گفت: در  بخش ایرانی دریای عمان مقادیر متنابهی هیدرات گازی شناسایی شده که در آینده می‌تواند پاسخگوی مناسبی برای نیازهای گازی کشور باشد.

وی افزود: نتایج فاز نخست طرح هیدرات‌های گازی نشان می‌دهد که در زیر منبع نامتعارف گاز، ساختارهای گازی متعارفی نیز وجود دارد که در فاز دوم باید حجم دقیق گاز و محل دقیق حفر چاه‌ها مشخص شود که در نهایت در فاز سوم، چاه ها حفاری و استخراج انجام خواهد شد.

حاجیان در مورد طرح پژوهشی شناسایی شیل‌های نفتی، گفت: خوشبختانه در فاز نخست اجرای این پروژه پژوهشی با انستیتو نفت دانشگاه تهران، وجود نفت شیل در قالی کوه لرستان به اثبات رسید. حجم درجا این نفت سبک و با کیفیت اقتصادی که قابلیت استفاده مستقیم به عنوان سوخت جت را دارد، بسیار قابل توجه است.

وی ادامه داد: فاز دوم اجرای طرح پژوهشی نفت شیل‌ها مصوبه شورای پژوهشی شرکت ملی نفت ایران برای اجرا را دریافت کرده است. پیش بینی می‌شود قرارداد این طرح پژوهشی پس از دریافت مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تا پیش از پایان سال جاری، امضا شود.

حاجیان اجرای پروژه ژئوشیمی شناسایی مسیر مهاجرت و تعیین نوع سیال در حوضه زاگرس در ناحیه فارس را از دیگر پروژه‌های پژوهشی مصوب اعلام کرد و گفت: در صورت اجرایی شدن این پروژه لایه‌های نفتی و مسیر مهاجرت آ‌ن‌ها مشخص می‌شود که این امر ضمن کاهش ریسک حفاری، از حفر چاه‌های خشک جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه سه پروژه پژوهشی در حوزه ژئوفیزیک نیز مصوبه اجرا دریافت کرده است، اظهار کرد: این پروژه‌ها شامل پردازش، برداشت و ژئوفیزیک مخزن است که تلاش می‌کنیم با کمک دانشگاه فردوسی مشهد و در قالب طرح‌های کلان پژوهشی با موضوع “بهبود و تصویرسازی زیر سطحی” به سرانجام برسانیم.

حاجیان اظهار کرد: پروژه پژوهشی تولید انواع سیالات حفاری که بتوانند در فشار و دمای بالا و در چاه‌های عمیق استفاده شوند و کمترین آسیب را برای محیط زیست داشته باشد، نیز در دستور کار است.

منبع: سایت شرکت ملی نفت ایران

دیدگاه ها بسته شده است