با صدور پیامی از سوی مسعود کرباسیان، اقدام‎های شرکت ملی نفت ایران در راستای حفاظت از محیط زیست تشریح شد
خرداد 26, 1398
حفر ۲۸ حلقه چاه نفت و گاز در ۳ ماه نخست امسال
خرداد 26, 1398

روز شنبه مورخ 1398/03/25 با برگزاری جلسه‌ای با حضور مهندس هندی”مدیر اکتشاف” و دکتر مولایی”مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران”، آموزش و پرورش مدیران طرح‌های اکتشافی در قالب استقرار و پیاده‌سازی مدل”برنامه‌ریزی توسعه کارراهه مدیر طرح‌های اکتشافی”رسماً آغاز شد.

به گزارش روابط‌عمومی مدیریت اکتشاف براساس این مدل کارراهه، در اولین دوره از شروع کار آن، دوازده نفر از کارشناسان توانمند مدیریت اکتشاف به منظور کسب آمادگی‌های لازم در راستای تصدی مدیریت طرح‌های اکتشافی، آموزش داده می‌شوند.

عباس سلیمانی “معاونت محترم منابع انسانی” ضمن سپاس و قدردانی از حسن همکاری دکتر مولایی و زیر مجموعه ایشان در ستاد شرکت ملی نفت ایران در اجرا و پیاده‌سازی این مدل کارراهه، از تلاش و هماهنگی‌های اعضاء کمیته و همکاران خود در مدیریت اکتشاف نیز تقدیر و تشکر کرده و افزود: قطعاً اجرای یک طرح به صورت نمونه، این امکان را به مجریان می‌دهد تا فرآینداجرای طرح در ابعاد کوچکتر را با دقت رصد کرده و پس از آشنایی با موانع و نارسایی‌های طرح و اصلاح و تکمیل آن، با آمادگی بیشتر، طرح را در ابعاد وسیع‌تر به اجرا گذارند.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه مدیریت اکتشاف به عنوان یک سازمان دانش‌بنیان از نیروهای متخصص با دانش فنی بالا برخوردار است، لذا این مدیریت همچون گذشته در اجرای طرح‌های جدید پیشتاز بوده و با اجرای این طرح نیزآغازگر راهی جدید است. و امیدواریم با کمک همکاران محترم در ستاد شرکت ملی نفت ایران، بتوانیم به نحوی مطلوب بر نواقص احتمالی فائق آمده و با اجرای این مدل کارراهه و تربیت و پرورش مدیران شایسته برای تصدی مدیریت طرح‌های اکتشافی، ساختار مناسبی را در سطح مدیریت اکتشاف ایجاد نماییم.

فخرایی “معاونت محترم آموزش شرکت ملی نفت ایران”نیز در توضیح این مدل کارراهه گفت: اولین اقدام برای ایجاد و اجرای آن در سال 1395 براساس اعلام نیاز مدیریت اکتشاف و مطرح کردن آن در معاونت آموزش شرکت ملی نفت ایران بود.

ایشان در ادامه توضیح داد: پیگیری اجرای این مدل از اوایل سال گذشته با برگزاری جلساتی آغازو در نهایت در آذرماه 1397 ، مدل نهایی، با حضور مدیرمحترم اکتشاف و مدیر محترم منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران معرفی شد و پس از آن با دستور مهندس هندی نه‌نفر به عنوان اعضای کمیته ارزیابی و توسعه‌ی اکتشاف تعین شدند.

وی هدف از اجرای این مدل را،شناسایی و ایجاد بانک اطلاعاتی از افراد شایسته برای انتصابات آتی دانسته و افزود: مجوز سمت‌های مدیران طرح‌ها طی مصوبه‌ای نیز از وزارت نفت گرفته و مقرر شد در آینده هیچ مدیر پروژه‌ای، خارج از افرادی که این مدل کارراهه را طی نموده‌اند،انتخاب نشوند.

معاون آموزش شرکت ملی نفت ایران خاطر نشان کرد: پس از این جلسه انتظار می‌رود با تکمیل فرم‌های خود ارزیابی توسط گروه دوازده نفری منتخب، نسبت به رفع نواقص مدل اقدام و نیازهای توسعه‌ای کاندیداها براساس فرم‌های ارزیابی تعیین واطلاعات آنان در مرکز ارزیابی تکمیل شود.

فخرایی در پایان ضمن تشکر از اقدامات مدیریت اکتشاف برای تعیین محل استقرار اعضای کارراهه، گفت: جلسه توجیهی با حضور دوازده نفر منتخب و اعضاء کمیته، هفته گذشته در مدیریت اکتشاف برگزار شد و حکم رسمی اعضای کمیته نیز امروز اهداء و رسماً این فرآیند آغاز خواهد شد.

 

یکی از راه‌های خوب در مسیر بهبود، الگوسازی است

مهندس سیدصالح هندی”مدیر محترم اکتشاف” با بیان این روایت که به جای فریاد زدن علیه تاریکی، بهتر است هر کدام شمعی را روشن کنیم، گفت: با توجه به فضای فعلی حاکم در کشور یکی از راه‌های خوب در مسیر بهبود، الگوسازی است، که قطعاً اگر الگو قابل لمس و در دسترس باشد، اثر بخشی خود را به دنبال داشته و منجر به بهبود مستمر و آینده‌ای بهتر خواهد شد.

مدیر اکتشاف یکی از مصادیق عمل صالح را ایجاد تجربه موفق دانسته و در ادامه گفت: بعضی کارها به صورت سد و تابو شده و خیلی وقت‌ها فکر می‌کنیم که نمی‌شود این تابو یا سد را شکست، اما وقتی کسی با جرأت و با تجربه‌ی مناسب، کاری را با موفقیت شروع وبه انجام می‌رساند، می‌توان آن را الگو قرار داده و آن را تکرار کرد، همانند الگوهای کارآفرین بومی شده که توسط جوانان کشورمان به کار گرفته شده و بسیار امید بخش است و این الگوها همچون چراغی‌ست که راه را برای بقیه روشن می‌کند.

ایشانبا اشاره به یکی از مشکلات در ساختار قدیمی صنعت نفت مبنی بر تک بعدی و تک رشته‌ای بودن افراد و کارشناسان، توضیح داد: کارشناسان تلفیق نهایی کار را یاد نگرفته و نمی‌توانستند انجام بدهند، تا اینکه در چند سال اخیر با حضور مهندس زنگنه”وزیر محترم نفت”و طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده، می‌توان گفت تا اندازه‌ای این مشکل بهبود پیدا کرده است.

مدیر اکتشاف در پایان متذکر شد: اجرای این مدل کارراهه و استقرار و پیاده‌سازی آن برای تربیت و پرورش مدیران طرح‌های اکتشافی را باید به عنوان یک فرصت دانسته و به یاد داشته باشیم که در گذشته مهندسین متخصص بسیار خوبی داشتیم اما نیروهای بین رشته‌ای که بتوانند تمام این تخصص‌ها را با هم جمع و یکپارچه کرده و هدایت کنند، نداشتیم و این نیاز کاملاً احساس می‌شد و امید است با اجرای موفق این کار به عنوان یک نمونه، بتوانیم آن را در سطح صنعت نفت ساری و جاری سازیم.

دکتر مولایی “مدیر منابع انسانی شرکت ملی ایران”  ضمن توصیه به اعضاء کمیته مبنی بر جلوگیری از موازی‌کاری و آموزش‌های تکراری به نفراتی که آموزش می‌بینند، گفت: توجه به دو ضرورت ما را برای اجرای این مدل کارراهه ملزم کرد، یکی مواجه با رویکردهای جدید نظیر برون‌سپاری‌ها است که می‌طلبد وقتی رویکردهای سازمانی تغییر می‌کند، ما نیز برای عدم ایجاد فاصله بین ستاد و صف، مدل‌های جدید نیز ارائه کنیم، تا بتوانیم  با شورای عالی اکتشاف همگام باشیم.

وی ضرورت دیگر برای ایجاد مدل کارراهه‌های جدید را در تغییر نسل‌ها دانست و بیان کرد: شاید در گذشته رضایت یک کارمند در حقوق و مزایا خلاصه می‌شد، اما امروزه ما با تغییر رفتارها روبرو هستیم.

مدیر منابع انسانی شرکت ملی نفت تصریح کرد: یادگیری در این طرح صرفا نشستن سر کلاس‌های آموزشی نیست، بلکه یادگیری از تجربه‌ها در حین کار است که شایستگی‌های فنی و توانایی تلفیق اجزای کارها را برای فرد آموزش‌دیده ایجاد می‌کند.

مولایی اظهار داشت که با اجرای این طرح و با سرمایه‌گذاری بر روی افراد، می‌خواهیم بانک اطلاعاتی از افراد شایسته‌ی آماده به خدمت داشته باشیم که در فرصت مناسب با مراجعه به این بانک، بتوانیم نفرات مناسب را انتخاب کنیم و امید است تمام سازمان‌ها به سمت توسعه‌ی حرفه‌‌گرایی حرکت کرده و روزی برسد که واقعا، داشتن مدارک حرفه‌ای، ملاک باشد.

 

  

 

 

  

دیدگاه ها بسته شده است