تفاهم‎نامه همکاری میان مدیریت اکتشاف و نفت مناطق مرکزی امضا شد
اردیبهشت 18, 1395
مذاکره با شرکت های اروپایی و آسیایی در نمایشگاه بین المللی نفت
اردیبهشت 18, 1395

وزیر نفت گفت: در صورت ساخت ١٠ قلم گروه کالایی در صنعت نفت، ایران در منطقه در این صنعت صاحب حرف خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مدیریت اکتشاف، بیژن زنگنه ظهر امروز (شنبه 18 اردیبهشت ماه) در نشست مشترک با دست اندرکاران ساخت ١٠ قلم گروه کالایی صنعت نفت که در سومین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با بیان این که ساخت ١٠ گروه کالایی دانش بنیان ترین فعالیت پژوهشی در تاریخ صنعت نفت به شمار می آید، گفت: ساخت این تجهیزات با همکاری دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور انجام می شود و بر اساس قراردادهای منعقد شده با دانشگاهها این مراکز علمی تا زمان تجاری سازی در کنار پروژه ها خواهند بود.

وزیر نفت با اشاره به انعقاد قراردادهای ازدیاد برداشت و مطالعات مخازن نفتی با دانشگاههای مختلف کشور گفت: با این کار استادان و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا، مختص مخازن نفت تربیت و آموزش داده می شوند که این کار می تواند در ازدیاد برداشت و حفظ تولید از این مخازن در طولانی مدت موثر باشد.

وی با تاکید بر این که هم اکنون یکی از اولویتها و چالشهای صنعت نفت، ازدیاد برداشت از مخازن قدیمی است گفت: امیدواریم با همکاری دانشگاههای کشور بتوانیم فناوریهای موردنیاز را برای این منظور به دست آوریم.

زنگنه تولید لایسنس و فناوریهای پایین دستی را برای تولید بنزین و متانول از دیگر فعالیتهای پژوهش بنیان وزارت نفت اعلام کرد و گفت: دانشگاههای کشور و مراکز علمی طرف قرارداد صنعت نفت باید برای ساخت این فناوریها و لایسنس ها با مراکز و دانشگاههای معتبر خارجی همکاری داشته باشند.

وی تولید پروپیلن را یکی از استراتژیک ترین محصولات موردنیاز برای توسعه صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی اعلام کرد و گفت: تولید این محصول برای ما حیاتی است.

وزیر نفت تولید ١٠ قلم گروه کالایی همچون مته های حفاری، شیرهای کنترلی، الکتروموتورها و ماشینهای دوار و اندازه گیری را از مهمترین فعالیتهای پژوهش محور صنعت نفت اعلام کرد و گفت: اگر ایران بتواند در زمینه این کالاها به دانش فنی و ساخت تجاری برسد، صاحب حرف در منطقه خواهد بود.

وی با اشاره به اجرایی شدن برجام میان ایران و کشورهای ١+۵ گفت: از پیش از انعقاد این تفاهمنامه، کار توسعه و ساخت ١٠ قلم گروه کالایی آغاز شده و بعد از اجرایی شدن برجام، روند این کار سرعت گرفته است.

بر اساس این گزارش، احمد نیلی رئیس دانشگاه تهران با اشاره به گسترش همکاری این دانشگاه با صنعت نفت گفت: به تازگی پروژه مشاوره و فناورانه بهبود برداشت نفت از چاههای منطقه آزادگان به این دانشگاه سپرده شده است که تا به امروز پروپوزال فازهای ١ و ٢ این پروژه به تصویب معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت رسیده است.

نیلی با اشاره به همکاری شرکتهای خارجی همچون فرنسلب فرانسه و کورکس انگلیس با دانشگاه تهران در زمینه افزایش تولید نفت از چاههای منطقه آزادگان گفت: هم اکنون تقریباً ١٠ درصد از عملیات اجرایی و مطالعاتی فازهای ١ و ٢ این پروژه انجام شده است؛ ضمن آن که این دانشگاه در زمینه آپگریدینگ نفت سنگین و مطالعه در زمینه فناوریهای حوزه ال.ان.جی با صنعت نفت همکاری دارد.

آذری خسروشاهی، رئیس دانشگاه سهند تبریز نیز در این مراسم با اشاره به سپرده شدن طرح افزایش بهره وری چاههای میدان نفتی سروش به این دانشگاه گفت: این میدان هم اکنون ۵٠٠ میلیون بشکه نفت درجا در خود دارد که قصد داریم در ۴ فاز تولید نفت را از این میدان افزایش دهیم.

وی به همکاری دانشگاه سهند تبریز با مراکز تحقیقاتی خارجی همچون پنترای کشور هلند و دانشگاه نیومکزیکو اشاره کرد و گفت: امیدواریم با توجه به مراکز علمی و آزمایشگاهی موجود در این دانشگاه در زمینه پلیمر نیز با صنعت نفت همکاری داشته باشیم.

فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این مراسم به انعقاد ١٣ قرارداد مختلف با مجموعه صنعت نفت از سوی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: هم اکنون ٣۵ قرارداد و تفاهمنامه نیز با این صنعت در مرحله امضا داریم.

بر اساس این گزارش ارشاد لنگرودی،رئیس دانشگاه شیراز نیز در این مراسم با تاکید بر اهمیت اقدام وزارت نفت برای سپردن کار مطالعات راهبردی مخازن نفتی و گازی به دانشگاههای کشور گفت: مطالعات ازدیاد برداشت نفت از چاههای میدان آسماری اهواز و بنگستان برعهده این دانشگاه گذاشته شده است.

وی با همکاری این دانشگاه با شرکت آی اف بی فرانسه اشاره کرد و گفت: برای مطالعات ازدیاد برداشت نفت از چاههای میدان آسماری اهواز و بنگستان با دو دانشگاه معروف دیگر از کشور آلمان همکاری خواهیم داشت.

وی گفت: دانشگاه شیراز توانایی و زمینه خوبی برای همکاری با صنعت نفت در زمینه فناوریهای مورد نیاز در صنایع پایین دستی هچمون تبدیل متانول به محصولات پایین دستی دارد.

هاشمی، رئیس دانشگاه صنعت نفت نیز یکی دیگر از سخنرانان این جلسه مشترک بود که به تشریح فعالیتهای این دانشگاه پرداخت و گفت: هم اکنون استادان و دانشجویان این دانشگاه در حال مطالعه میدان نفتی گچساران هستند، این میدان هم اکنون ۵٠٠ چاه در حال تولید دارد و قرار است براساس پوروپوزال افزایش تولید از این میدان در سه فاز اجرایی شود، قرارداد این سه فاز بزودی با وزارت نفت منعقد می شود.

علی عمادی، رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز در این مراسم با بیان این که میدانهای موجود به دلیل شرائط خاص مخزنی همچون کربناته و شکاف دار بودن برای ازدیاد برداشت هر کدام به فناوری خاصی نیاز دارند، گفت: واگذاری کار ازدیاد برداشت نفت این میدانها به دانشگاههای کشور می تواند این مشکل را حل کند.

وی افزود: هم اکنون مطالعه میدانهای بی بی حکیمه و لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی به پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز واگذار شده است.

بر پایه این گزارش در این مراسم همچنین معتمدی، رئیس دانشگاه امیر کبیر نیز با سپاس از وزارت نفت به دلیل واگذاری کار تحقیقاتی در قالب اقتصاد دانش بنیان برای ازدیاد برداشت نفت به دانشگاههای کشور گفت: هم اکنون ۴٧ میلیارد تومان پروژه پژوهشی با صنعت نفت داریم که مهمترین این پروژه ها مطالعه میدان نفتی دارخوین، فروزان است.

مهتدی، مدیرعامل شرکت او تی سی نیز یکی از چندین نماینده حاضر در این جلسه بود که اظهار داشت: این شرکت تاکنون ١٢٠ دستگاه توربوکمپرسور در صنعت نفت تولید کرده که برخی از آنها تاکنون ٣٠ هزار ساعت در این صنعت بدون هیچ مشکلی کار کرده اند.

وی با تشکر از حمایتهای وزارت نفت برای بومی سازی توربوکمپرسورها اظهار داشت: این شرکت برای ساخت توربینها ۴۶ هزار قطعه با ۶ هزار تنوع را بومی سازی کرده است.

شقاقی، مدیرعامل شرکت صنایع ارتباطی نسیم همراه نیز در این مراسم با اشاره به وجود چندین قرار داد برای ساخت ابزارهای اندازه گیری به ارزش ٨۵ میلیارد تومان با صنعت نفت گفت: امیدواریم بزودی به همه تعهدات خود در این صنعت عمل کنیم.

منبع: خبرگزاری شانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *