مناقصه شماره : 98133 احداث جاده وآماده سازی محل کمپ وچاه اکتشافی تنگو-2
اسفند 7, 1398
متراژ حفاری اکتشافی در سال جاری از مرز ۱۳ هزار متر گذشت
اسفند 7, 1398

معاون امور اکتشافی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از اجرای پروژه‌های متنوع  ژئوفیزیکی با تکیه بر توان پیمانکاران داخلی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، سیدعلی معلمی گفت: تولید داده‌های لرزه‌نگاری و غیر لرزه‌ای در چرخه فرآیند اکتشاف به عنوان داده‌ها و اطلاعات پایه در فعالیت‌های مطالعاتی و اکتشافی نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ اگرچه ممکن است منابع مالی برخی پروژه‌ها کاهش داشته و شرکت‌های خارجی نیز تمایل چندانی برای مشارکت، با توجه به شرایط تحریمی ندارند، اما پروژه‌های متنوع  ژئوفیزیکی با تکیه بر توان پیمانکاران داخلی در سطح بالایی در حال اجرا هستند.

وی با اشاره به اینکه عملیات گرانی‌سنجی و مغناطیس‌سنجی دشت آبادان در استان خوزستان در منطقه‌ای با عوارض طبیعی بسیارسخت در محیطی آبی خاکی و با محدودیت‌های زیست محیطی در حال اجرا است، گفت: این پروژه در پایان بهمن ۱۳۹۸، ۷۵ درصد پیشرفت داشته است.

 معلمی افزود: پروژه‌ دیگری از این نوع در شمال شرق کشور، موسوم به گرانی‌سنجی و مغناطیس‌سنجی کپه داغ شرقی در استان خراسان رضوی فعال است که این پروژه تا پایان بهمن ۱۳۹۸، ۴۸ درصد پیشرفت داشته است.

وی اظهار کرد: به منظور انجام مطالعات اکتشافی بر مبنای داده‌های لرزه‌نگاری سه‌بعدی برداشت شده در حوضه‌ی رسوبی دزفول شمالی، قرارداد پروژه‌ای پردازشی با مشارکت پیمانکار بین‌المللی در سال ۱۳۹۸ منعقد شد که تا پایان بهمن ماه امسال ۱۷.۸ درصد پیشرفت کرده است.

معلمی با اشاره به اینکه قراردادهای دو پروژه‌ی بزرگ لرزه‌نگاری پانیذ و باشت واقع در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد در آبان ماه ۹۸ در حاشیه‌ی مراسم اعلام کشف میدان گازی ارم با دو شرکت داخلی امضا شد، گفت: عملیات این دو پروژه پس از انجام ۳ ماه تجهیز کارگاه، هم‌زمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شدند.

وی افزود: هم‌چنین، اخیراً قراردادهای عملیات غیر‌ لرزه ای مکران-جازموریان واقع در استان هرمزگان و عملیات لرزه‌نگاری دو بعدی زرینه‌کوه واقع در استان خراسان رضوی، امضا شده‌اند و این دو پروژه در حال تجهیز کارگاه توسط پیمانکاران هستند.

معاون اکتشاف مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: مناقصه‌های پروژه لرزه‌نگاری دشت‌کوه، گرانی‌سنجی و مغناطیس‌سنجی بستان‌آباد و پردازش ۶۰۰۰ کیلومتر مربع داده‌های لرزه‌نگاری سه‌بعدی دشت آبادان نیز در مراحل پایانی فرآیند برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار هستند.

معلمی اظهار کرد:‌ هم اکنون ۷ پروژه‌ی ژئوفیزیکی در حال اجرا است و تعداد آن در دو ماه آینده به ۱۰ پروژه خواهد رسید و بودجه مورد نیاز بر مبنای مبلغ قراردادی پروژه‌ها در حدود ۲۳۰ میلیارد تومان و ۵۵.۷ میلیون یورو است.

وی افزود: لازم به ذکر است در بهمن سال گذشته، هیچ‌گونه پروژه‌ی ژئوفیزیکی فعالی وجود نداشت و طراحی و اجرای چنین حجم عملیات ژئوفیزیکی در تاریخ فعالیت‌های ژئوفیزیکی مدیریت اکتشاف، بی نظیر است.

دیدگاه ها بسته شده است