پیام تبریک مدیر محترم مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به مناسبت فرا‌رسیدن عید مبارک نیمه شعبان
فروردین 14, 1400
گزارش تصویری از همکاران زمین شناس به مناسبت روز زمین شناسی
فروردین 14, 1400

آغاز عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان 1

کشفی برای بی‌نیازی از گاز ترکمنستان

عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان 1 با حضور مقامات دولتی، نمایندگان مجلس و مسئولان محلی در منطقه گمیشان استان گلستان آغاز شد. کشف منابع هیدروکربنی از دشت خزر، شمال کشور را از واردات گاز ترکمنستان بی‌نیاز می‌کند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، سابقه‌ی فعالیت‌های اکتشافی در منطقه دشت گرگان به سال 1330 برمی‌گردد. براساس مأموریت محول شده به مدیریت اکتشاف در سال 1396 طرح اکتشافی دشت خزر-جنوب گرگان در این مدیریت شکل گرفت و چاه هیرکان براساس مطالعات انجام شده حفاری می‌شود. لازم به ذکر است به پاس حفظ و نگهداری جنگل‌های هیرکانی به عنوان یک اثر منابع طبیعی این چاه به نام “هیرکان” نامگذاری شده است.

در مراسم آغاز عملیات حفاری اکتشافی چاه هیرکان، مهندس سیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: مدیریت اکتشاف از سال 1395 با در نظر گرفتن مأموریت‌های جدید شرکت ملی نفت در رابطه با اکتشاف منابع هیدروکربنی، بررسی پتانسیل‌های موجود در خارج از حوضه رسوبی زاگرس را در دستور کار خود قرار داد.

از طرفی کشف‌های مهم در حوضه زاگرس به پایان خود نزدیک می‌شد. از این رو فرایندهای سنتی و قدیمی جای خود را به ابزارهای نوین مدیریتی داد و فرایند‌های جدید متناسب با مأموریت جدید تبیین شد.

به گفته مهندس هندی براین اساس طرح جدید اکتشافی، استان‌های شمالی را دربرگرفت و طبق رویه‌ جدید فرآیند‌های اکتشافی شمال کشور با پروژه‌های کوتاه مدت و چابک آغاز و به سمت ابرپروژه‌ها در حرکت خواهد بود.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: چاه هیرکان یک قدم مجدد در مطالعه اکتشافی شمال کشور است و زمینه ساز کشف‌های بعدی در سه استان شمالی خواهد بود. و با توجه به موقعیت استراتژیک این منطقه امیدواریم با کشف منابع هیدروکربنی جدید ضمن بی‌نیازی از واردات گاز ترکمنستان رونق اقتصادی در این منطقه رقم بخورد.

بنابراین گزارش در این مراسم استاندار، نمایندگان استان گلستان و مقامات محلی نیز به ایراد سخنرانی پرداختند. پس از آن حفاری چاه اکتشافی هیرکان 1 به صورت رسمی آغاز شد.

دیدگاه ها بسته شده است