توضیحات مدیریت اکتشاف شرکت نفت درباره خبر انرژی نیوز

آگهی ارزیابی کیفی (تجدید فراخوان )مناقصه شماره: 99128 در خصوص برداشت و پردازش داده های لرزه نگاری دو بعدی آفتاب
اردیبهشت 21, 1400
تجدید آگهی فراخوان ارزیابی کیفی مناقصه شماره: 99113 در خصوص خدمات نمودارگیری، مشبک کاری و چاه پیمایی(در چاه های دریایی)
اردیبهشت 21, 1400

توضیحات مدیریت اکتشاف شرکت نفت درباره خبر انرژی نیوز

«خلع ید» مدیریت اکتشاف شرکت نفت صحت ندارد/ 48 مخزن، میدان کوچک و بزرگ کشف کردیم/ خبرهای مهم اکتشافی در راه است.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درباره فعالیت‌های اکتشافی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، اعلام کرد: به دنبال انتشار خبر«خلع ید مدیریت اکتشاف» و «کشف گاز توسط شرکت نفت مرکزی» توسط «انرژی نیوز» لازم دانسته مطالب زیر به اطلاع افکار عمومی و متخصصان و صاحب نظران محترم صنعت نفت برسد.

یک- نه تنها هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران مصوبه‌ای مبنی بر خلع ید مدیریت اکتشاف از انجام فعالیت‌های اکتشافی صادر نکرده است بلکه پیرو تصمیم شورای عالی اکتشاف به ریاست وزیر و مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به شماره 33329 در جلسه شماره 2043 تاریخ 1396/03/10 مصوب شد که کلیه فعالیت‌های اکتشافی در خشکی و دریا(به استثنای دریای ‌خزر) در مدیریت اکتشاف متمرکز شود و حتی مدیریت مهندسی ساختار را موظف کرد که نسبت به بازنگری ساختار شرکت‌های فرعی در این خصوص اقدام کند.

دو- در مصاحبه‌ای که مدیر فنی نفت مرکزی انجام داده‌اند هیچ اشاره‌ای به کشف نشده در صورتی‌که میدان باباقیر (باباگیر) در سال 1354 و میدان بانکول در سال 1353 و میدان دلاوران در سال 1390 حفاری و کشف شده‌اند.

سه- انجام عملیات لرزه‌نگاری با دو هدف کشف (در حیطه ماموریت مدیریت اکتشاف) و یا توصیف مخزن(در حیطه ماموریت شرکت‌های بهره‌برداری) انجام می‌شود که به‎دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها معمولاً با هماهنگی مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی با اهداف مشترک غالباً توسط مدیریت اکتشاف و در برخی موارد توسط شرکت‌های بهره‌برداری انجام می‌شود که به منزله تفویض اختیار در اکتشاف با بهره‌برداری به سازمان دیگر نیست.

چهار- طبق بند 5 مصوبه شماره 33329-2043 تاریخ 1396/10/10 هیات مدیره شرکت ملی نفت اعلام هرگونه کشف پس از تایید مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی در حیطه اختیارات وزیر است و نه تنها شرکت‌های بهره‌بردار حتی مدیریت اکتشاف نیز مجاز به اعلام کشف نیستند مگر با تفویض از طرف وزیر و جای سوال دارد که این کانال خبری از کجای مصاحبه مدیر محترم فنی شرکت نفت مرکزی برداشت اعلام کشف داشته است؟

پنج- مدیریت اکتشاف با اعتقاد به لزوم پیوستگی در حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت نفت شامل اکتشاف، توسعه و تولید، همکاری خود را با شرکت‌های توسعه دهنده و بهره‌بردار به بالاترین حد خود در تاریخ این مدیریت رسانده که اثرات و برکات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

شش-مدیریت اکتشاف در طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم از سال 92 تا بحال موفق به کشف 48 مخزن / میدان کوچک و بزرگ شده که تعداد کمی از آنها رسماً اطلاع‌رسانی شده است و در آینده نزدیک، مابقی اعلام خواهند شد. هم‌چنین یک سال قبل از پایان برنامه ششم توسعه موفق به انجام بیش از صد در صد تعهد کشف خود شده و این افتخار را دارد که درسال 2019 میلادی رتبه اول کشف جهانی را کسب کرده است.

دیدگاه ها بسته شده است