مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران به‌طور رسمی گشایش یافت

آگهی ارزیابی کیفی مناقصه 00104 رقومی سازی،تغذیه وبروزرسانی اطلاعات مدیریت اکتشاف
مرداد 18, 1400
آگهی فراخوان عمومی مناقصه شماره: 98111 – خرید 14000 متر لوله جداری و آستری و 60 عدد تبدیل و کوپلینگ
مرداد 18, 1400

مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران به‌طور رسمی گشایش یافت

مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران که با هدف گردآوری، تجمیع و نمایش برخط و مستمر اطلاعات مربوط به روند تولید، توزیع داخلی و تجارت خارجی نفت، گاز، میعانات گازی، مایعات گازی و نفتا ایجاد شده است، با حضور وزیر نفت به‌طور رسمی گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، این مرکز صبح روز یکشنبه (۱۷ مردادماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از مدیران و دست‌اندرکاران، در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت گشایش یافت.

فرخ علیخانی، معاون تولید شرکت ملی نفت ایران که راهبری اصلی ایجاد و راه‌اندازی این مرکز را به‌عهده داشته است، در جریان بازدید وزیر نفت، با اشاره به ماموریت شرکت ملی نفت طبق اساسنامه که تولید، توزیع داخلی و تجارت خارجی پنج سیال نفت، گاز، میعانات گازی، مایعات گازی و نفتاست، اعلام کرد: با تلاش‌های شبانه‌روزی انجام شده همکاران ما در شرکت ملی نفت ایران، به‌کارگیری ایده‌های خلاقانه جوانان خوش‌فکر و فعال معاونت امور تولید، پشتیبانی‌های شما (وزیر نفت) و حمایت‌های دکتر کرباسیان، همه روندهای مربوط به تولید و توزیع این پنج سیال به صورت برخط (آنلاین) و مستمر در مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت نمایش داده می‌شود که این اقدام، ضمن اینکه گامی در مسیر عینیت بخشیدن به ماموریت‌ تعریف‌شده در اساسنامه این شرکت است، به‌واسطه تجمیع و نمایش اطلاعات به صورت برخط، مسیر را برای تصمیم‌سازی‌های بهینه نیز هموار می‌کند.

وی گفت: در مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران، تمامی اطلاعات مربوط به نقاط تولید نفت و گاز و کمیت و کیفیت آن و روند حرکت سیال از مبدا تا مقصد به طور کامل مشخص است و میزان تولید به صورت آنلاین در هر لحظه نمایش داده می‌شود.

معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران افزود: بر پایه اطلاعات این مرکز، سهم هر یک از استان‌ها، شهرها و حتی تاسیسات در تولید نفت و گاز مشخص است و این اطلاعات می‌تواند به شرکت ملی نفت ایران در تشخیص سهم هر یک از تاسیسات در فرآیند تولید نفت و گاز و در نتیجه تعیین اولویت‌های بازسازی و نوسازی نیز کمک کند.

به گفته علیخانی، مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران این امکان را نیز فراهم می‌کند تا مقدار تولید در بازه‌های زمانی دلخواه مشخص شود و امکان مقایسه تولید در بازه‌های زمانی متفاوت با یکدیگر وجود دارد.

علیخانی با اشاره به جایگاه شرکت ملی نفت ایران، راه‌اندازی چنین مرکزی را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر خواند و ابراز امیدواری کرد با اضافه شدن اطلاعات بخش‌های پایین‌دستی، این مرکز در آینده نقش موثرتری در صنعت نفت ایفا کند.

وی یاد: در بحث‌های سایبری و مرتبط با امنیت اطلاعات نیز ریسک‌های موجود شناسایی و اقدام‌های لازم برای رفع آن در دستور کار قرار گرفته است.

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: طراح این مرکز ایرانی است و از شرکتی ایرانی که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند به‌عنوان مشاور استفاده شده و این مرکز با در نظر داشتن محدودیت‌های مالی، با کمترین اعتبار طراحی، احداث و راه‌اندازی شده است.

وزیر نفت پس از بازدید از مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران، از تلاش‌ها در شکل‌دهی و راه‌اندازی این مرکز قدردانی کرد و گفت: طی سال‌های گذشته از برخی مراکز مانیتورینگ شرکت‌های نفتی بازدید داشته‌ام که با این مرکز قابل مقایسه نبوده است. کار بسیار ارزشمندی انجام شده و  مرکز مانیتورینگ آبرومندی برای صنعت نفت شکل گرفته است که امیدوارم به شکل موثری مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

دیدگاه ها بسته شده است