راه اندازی مرکز اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت ایران

فعالیت‎های پژوهشی بر روی سازندهای پابده و جهرم کازرون انجام می‎شود
دی 1, 1395
قرارداد اجاره دکل دریایی برای عملیات حفاری در مرزهای مشترک آبهای خلیج فارس
دی 1, 1395

یوسف باقری، رئیس فناوری اطلاعات، ارتباطات و سامانه اطلاعات بالادستی مدیریت اکتشاف، از پایان ‌یافتن فرآیند تجهیز Data Room (مرکز داده) این مدیریت و امکان نمایش و ارائه داده های میادین و بلوک های اکتشافی آماده واگذاری به متقاضیان سرمایه گذاری، در قالب قراردادهای بالادستی نفت و گاز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، در راستای تحقق دستورالعمل ابلاغی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مبنی بر راه اندازی مرکز اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت ایران (Data Room)، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت با تجهیز و راه اندازی این مرکز، پذیرای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی متقاضی مشارکت در اکتشاف و توسعه میادین با الگوی جدید قراردادی می باشد.
باقری گفت: پیاده‌سازی و تجهیز این مرکز  با همکاری مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، اداره فناوری اطلاعات، ارتباطات و سامانه اطلاعات بالادستی این مدیریت و با نظارت معاونت بلوک‌های اکتشافی و مشارکت های خارجی مدیریت اکتشاف صورت گرفته است.
وی افزود: این مرکز مجهز به بالاترین حد استاندارد امنیتی و حفاظتی در جهت حفظ یکپارچگی، محرمانگی و دسترس پذیری اطلاعات مذکور بوده و تمامی شرکت‌ها می‌توانند با اطمینان خاطر  از امکانات مرکز بهره‌مند شده و هیچگونه نگرانی از  بابت موارد امنیتی وجود ندارد.
 وی بیان کرد: با توجه به هماهنگی های بعمل آمده و برحسب جدول زمان‌بندی، اطلاعات شرکت های تابعه شرکت ملی نفت در سیستم‌های ذخیره‌ساز قرار خواهد گرفت، که در همین راستا، داده ها و اطلاعات فنی مورد نیاز شرکت‌ها، آماده بهره برداری است.
همچنین مرکز نمایش سه بعدی واقعیت های مجازی (Virtual Reality Center) مدیریت اکتشاف به عنوان تنها مرکز VRC نفتی در ایران با بهره‌گیری از دانش فنی روز امکان ارائه نمایش سه بعدی اطلاعات به منظور دسترسی و دستیابی شرکت های نفتی و پیمانکاران را فراهم آورده است. این مرکز امکانی برای ارتباط و همکاری تخصص های مختلف و تصویرسازی اطلاعات است و همچنین ابزاری با تکنولوژی به روز در اختیار متخصصین در حوزه صنعت نفت است که سبب افزایش ارزش اطلاعات به ویژه در زمینه فعالیت‌هایی نظیر تفسیر خطوط لرزه‌ای، ساخت مدل سه بعدی مخازن و شبیه سازی، طراحی و حفاری چاه‌ها می‌گردد.
شرکتهای داخلی و خارجی متقاضی، بعد از شرکت در مناقصه و پس از تائید شرکت ملی نفت ایران، برحسب برنامه زمان‌بندی مشخص و از طریق مراجعه به این مرکز (مدیریت اکتشاف) امکان مشاهده و بررسی اطلاعات مربوطه را خواهند داشت.

دیدگاه ها بسته شده است