فعالیت‎های پژوهشی بر روی سازندهای پابده و جهرم کازرون انجام می‎شود

پیشرفت پروژه لرزه‎نگاری سه‎بعدی سپهر به ۷۰ درصد رسید/ استفاده از روش برداشت سه مولفه‎ای برای نخستین بار در ایران
آذر 24, 1395
راه اندازی مرکز اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت ایران
آذر 24, 1395

رئیس پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از انجام فعالیت های پژوهشی برای انجام بایواستراتیگرافی و بررسی ایزوتوپ های اکسیژن و کربن سازندهای پابده-جهرم در اطراف گسل کازرون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، محمود حاجیان از انعقاد یک قرارداد پژوهشی با دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و گفت: این قرارداد که “بایواستراتیگرافی و بررسی ایزوتوپ های اکسیژن و کربن سازندهای پابده-جهرم در اطراف گسل کازرون” نام دارد با استفاده از توان اساتید مجرب و خبره دانشگاه شهید بهشتی عملیاتی می شود.
وی افزود: هم اکنون دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی فعالیت های پژوهشی خود را بر روی پروژه یاد شده آغاز کرده و در ضمن مدت زمان انجام این قرارداد، ۲۴ ماه تعیین شده است.
حاجیان، بررسی وجود مشکلات و ابهامات در تطابق سازندهای پابده و جهرم به عنوان سنگ منشاء و مخزن در چاه های میادین ناحیه فارس و دزفول و عدم همخوانی مرزهای زمانی با لاگ های الکتریکی و اینکه احتمالا مرز K/P منطبق با مرز دو سازند گورپی و پابده نیست را از ضرورت های این تحقیق پژوهشی برشمرد.
وی افزود: با انجام این پژوهش می توان از عدم قطعیت های زمانی در نمونه های نابرجا یا فاقد فسیل در لاگ های چاه های اکتشافی در سازندهای پابده-جهرم جلوگیری و با تطابق دقیق تر آنها از صرف هزینه اضافی جلوگیری کرد و در دستیابی به اهداف اکتشافی از سرعت عمل و دقت بالاتر و ریسک اکتشافی کمتر برخوردار و مانع از اتلاف وقت در حفاری چاه های منطقه شد. همچنین امکان کشف و برآورد پتانسیل تله های چینه ای با توجه به قرار گرفتن زبانه های سازند جهرم در سازند پابده نیز مد نظر خواهد بود.
حاجیان توضیح داد: در طول اجرای این پروژه پژوهشی، دانشکده علوم زمین به تجهیز آزمایشگاه های خود پرداخته و برای ارایه خدمات به صنعت و سایر دانشگاه ها آماده می شود و البته این مهم در روند آموزش دانشجویان به عنوان سرمایه ملی این کشور نیز بسیار موثر خواهد بود.
وی ادامه داد: بدیهی است که کارشناسان مدیریت اکتشاف بر حسن انجام کار واحد پژوهشی نظارت مستقیم دارند و فعالیت ها بر اساس استانداردهای بالا و با کمک دانشگاه های معتبر و از جمله دانشگاه تاسمانیا استرالیا به انجام خواهد رسید.
به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، اداره پژوهش و فناوری مدیریت اکتشاف وظیفه تهیه و ترسیم نقشه راه فناوری بر اساس چشم انداز مدیریت اکتشاف، تهیه فهرست طرح ها و پروژه های پژوهشی تحت یک سبد پژوهشی، پیگیری تصویب طرح ها و پروژه ها در مدیریت اکتشاف، پیگیری تصویب طرح ها در مدیریت پژوهش و فناوری و تخصیص بودجه آن، نظارت عالی بر حسن انجام پروژه ها و دستیابی به نتایج بهینه، به کارگیری نتایج پروژه ها در بهبود روند امور اکتشاف، تعامل صنعت و دانشگاه و حمایت مالی و علمی از پروژه های تحصیلات تکمیلی مجموعه ۱۵۰ دانشجو، استفاده از نخبگان وظیفه برای پیشبرد اهداف اکتشافی و معرفی پروژه های پژوهش محور، اجرای سمینارهای علمی و تخصصی، حمایت از چاپ و سخنرانی مقالات در داخل و خارج از کشور را بر عهده دار دارد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی NIOC

دیدگاه ها بسته شده است