پیشرفت پروژه لرزه‎نگاری سه‎بعدی سپهر به ۷۰ درصد رسید/ استفاده از روش برداشت سه مولفه‎ای برای نخستین بار در ایران

شرکت ملی نفت ایران و شل تفاهمنامه همکاری امضا کردند
آذر 20, 1395
فعالیت‎های پژوهشی بر روی سازندهای پابده و جهرم کازرون انجام می‎شود
آذر 20, 1395

سرپرست اداره کل ژئوفیزیک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت حدود ۷۰ درصدی پروژه لرزه نگاری سه بعدی سپهر با هدف اکتشاف و تولید میدان های هیدروکربوری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت اکتشاف، غلامرضا پیرویان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت حدود ۷۰ درصدی پروژه لرزه نگاری سه بعدی سپهر با هدف اکتشاف و تولید میدان های هیدروکربوری خبر داد و گفت: از این عملیات برای تولیدی کردن ساختمان هایی که قبلا اکتشاف شده اند و همچنین شناسایی و کشف ساختمان های زمین شناسی جدید استفاده می شود.

پیرویان با بیان اینکه پیمایش لرزه نگاری سپهر در جنوب غرب کشور در قالب یک پروژه لرزه نگاری سه بعدی و دو بعدی (سورنا) در حال انجام است، افزود: محدوده پروژه سه بعدی در جنوب شرق آزادگان در غرب رود کارون و در شمال میدان دارخوین قرار دارد.
وی در مورد آخرین وضعیت پروژه لرزه نگاری سه بعدی و دو بعدی سپهر در ناحیه جنوب و جنوب غرب کشور، گفت: برنامه پیش بینی لرزه نگاری سه بعدی سپهر برای ۱۴۶۰ کیلومتر مربع و دو بعدی و سه مولفه ای برای ۴۷۰ کیلومتر پیش بینی شده بود.
پیرویان افزود: خطوط دو بعدی لرزه نگاری سپهر عمدتاً در شمال غرب محدوده پیمایش سه بعدی پروژه متمرکز است ولی با توجه به نیازهای مطالعاتی در برخی از مناطق همچون غرب بینک، شمال میدان سهراب در موقعیت ساختمان مهر و جنوب رامین اقدام به طراحی خطوط لرزه نگاری دو بعدی شده است.
وی با بیان اینکه پروژه لرزه نگاری سپهر با همکاری شرکت عملیات اکتشاف نفت در حال انجام است، گفت: از موانع مهم موجود در محدوده پیمایش سه بعدی، وجود دو مزرعه نیشکر موسوم به میرزاکوچک خان و امیر کبیر است که با همکاری صمیمانه مسئولان طرح توسعه نیشکر خوزستان، امکان انجام لرزه نگاری سه بعدی داخل مزارع فراهم شده است.
پیرویان با اشاره به برداشت سه مولفه ای سپهر(component ۳)، اظهار کرد: اطلاعات حاصل از برداشت سه مولفه ای که پارامترهای مخزنی را دنبال می کند، مورد نیاز و توجه شرکت های تولیدی و توسعه ای است. این پروژه برای حدود۱۵۰ کیلومتر خطوط لرزه ای طراحی شده بود که اطلاعات آن برداشت شد.
سلیمانی مدیریت اکتشاف را پیش قراول استفاده از روش های جدید ژئوفیزیکی معرفی کرد و گفت: برداشت سه مولفه ای برای نخستین بار در ایران در پروژه سپهر انجام خواهد شد. این امر افزون بر کمک به شاخص های تولید و برداشت پارامترهای مخزنی به پردازش دقیق اطلاعات لرزه ای نیز کمک می کند.

منبع: خبرگزاری شرکت ملی نفت ایران

دیدگاه ها بسته شده است