بهره مندی از تجارب مدیران صنعت نفت در آستانه بازنشستگی
تیر 13, 1395
اکتشاف بر اجرای دوره‎های آموزشی مدیریتی تمرکز دارد/ آمادگی برای تربیت نیروهای متخصص
تیر 13, 1395

انجام موفقیت آمیز عملیات شکافت اسیدی در میدان نفتی آذر

عملیات شکافت اسیدی، از روش های متداول و موثر افزایش تولید (IOR (Improved Oil Recovery در میدان‎های نفت و گاز، برای نخستین بار در ایران از سوی متخصصان ایرانی در میدان نفتی آذر با موفقیت به انجام رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی مدیریت اکتشاف، عملیات شکافت اسیدی لایه سروک پایینی چاه شماره ۱۱ میدان نفتی آذر، با تلاش متخصصان شرکت خدمات مهندسی نفت کیش (KPE) با موفقیت انجام شد.

شرکت KPE از شرکت های گروه مهندسی و ساختمان صنایع نفت با همکاری شرکت های مشاور در این زمینه، پس از مطالعه دقیق ژئومکانیک، مهندسی دقیق تکمیل چاه ها، ساخت اقلام و آزمایش های مربوط به آن و مستقر کردن دکل حفاری در محل چاه، توانست عملیات راندن آستری ۵” و اقلام تکمیل چاه و رشته تکمیلی و تست فشار را به انجام رساند.

مطالعات ابتدایی و آزمایش های عملیات شکافت پیچیده اسیدی چاه مذکور در سال ۲۰۰۵ توسط یکی از شرکت های بزرگ بین المللی پیشنهاد شده بود و اجرایی شدن آن چندین سال به طول انجامید که در نهایت پس از بررسی تمام جوانب و رفع کلیه کمبودها طی ماه گذشته توسط تیم مهندسی و طراحی گروه اویک با موفقیت به انجام رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت OIEC، عملیات شکافت اسیدی لایه سروک پایینی چاه شماره ۱۱ آذر، جلوه گر ارتقاء توان داخلی کشور در افزایش چشمگیر تولید در چاه است که حاصل آن بومی سازی، ارتقاء دانش فنی و افزایش تولید از چاه ها است.

براساس این گزارش، شرکت خدمات مهندسی نفت کیش بر اساس قرارداد با شرکت سروک آذر متعهد شده تا پنج حلقه از چاه های حفاری شده میدان نفتی آذر را تکمیل کرده و عملیات شکافت اسیدی و آزمایش های چاه ها را در لایه های سروک پایینی و بالائی به انجام رساند.

میدان نفتی آذر با ٢,۵ میلیارد بشکه نفت درجا یکی از میدان های هیدروکربوری مشترک با کشور عراق است که در بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) میان دو شهر مهران و دهلران واقع شده است.
منبع: خبرگزاری شرکت ملی نفت ایران

تیر 13, 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *